PPŽ: Exkurze do ČRo


Poučen z minulé exkurze, rozhodl jsem se situaci na českých silnicí sledovat už ráno po probuzení. Provoz na dálnici podle Google Maps byl v pořádku, což se taktéž potvrdilo. Není nad to být na místě včas, nejspíš i první, ale co potom? Ještě necelá hodina času zbývala, počasí nic moc a já pouze v mikině.
(Nejspíš bych měl zajít do nějakého obchodu, protože to vypadá, že trošku lepšího počasí se dočkáme až v létě. Nepřijde Vám, že se roční období posunula? No, nejspíš ne, protože všechno už začalo kvést, takže nemůže jít o omyl, jen počasí si z nás dělá srandičky. V posledních letech se z toho však stává tradice.)
Budova Českého rozhlasu se nacházela od Václavského náměstí pár kilometrů. Nehodlal jsem stát na místě, protože to bych brzy začal pociťovat zimu. Zamířil jsem na Václavské náměstí, abych se podíval, jak se to tam změnilo od mé poslední návštěvy. Cestou jsem však narazil na skupinku, kterou tvořily kolegyně z oboru, tak jsem se nimi dal do řeči – spíše jsem je poslouchal a přitakával. Poté, co dorazila poslední z jejich party, zamířili jsme k Českému rozhlasu.
Stal tam zbytek naší exkurzní skupinky. Připojil jsem se ke své “partě” a klábosili jsme. Vstupní hala je lemována bílošedivým mramorem, pultem, za nímž byli dva přísně vyhlížející pánové, kteří spíše působili jako bodygaurdi než recepční. Skupina byla spočítána a posadili jsme se do křesel. Někoho napadlo, že jde o castingové gauče, které můžete vidět na internetu ve videích pro dospělé. Potom už jsme čekali jenom na našeho průvodce.
Ukázalo se, že provázet nás bude nějaká paní, jejíž jméno jsem si nezapamatoval. Vzala nás do přízemního patra, kde byly k vidění různé obrazy, rádia a vybavení k vysílání, a to od těch nejstarších do vymožeností minulého století. Nejvíce kolegů zaujalo rádio s malinkatou televizí, u níž měla většina z nás problém představit si, jak to asi vypadalo, když se vlastnící ono prehistorické zařízení chtěli koukat na televizní vysílání.
Další částí naší exkurze byla hodinová přednáška. Dozvěděli jsme se o počátcích rozhlasu v našich končinách. Vše začalo v malém vypůjčeném skautském stanu v Kbelích, a to v dosti zajímavých podmínkách. Z historického hlediska pak, jakou roli mělo rádio v Pražském povstání, proč bylo okupováno a bombardováno. K tomu jsme viděli autentické záběry, které opravdu budily hrůzu a kolegyně měla dokonce husí kůži.
Nemělo chybět ani video prezentující Český rozhlas v dnešní době. V něm bylo shrnuto, kolik stanic rozhlas má, jaký obsah vysílají či kde se nacházejí studia. Paní nám něco málo pověděla o budově, že má v sobě antiotřesové pružiny nebo tak něco a položila dvě otázky, přičemž na jednu jsem odpověděl správně a dostal propisku (“Juchů, mám čím psát!”).
Trochu jsem se začal obávat, že tímhle naše exkurze skončí. To snad ne?! By byla nejzbytečnější cesta do Prahy, kterou jsem podnikl. Možná ještě více zbytečnější než předchozí exkurze. Naštěstí se předtuchy nevyplnily a paní nám měla v plánu ještě něco ukázat.
První ukázkou byl paternoster, což je takový zajímavý výtah, kde jezdí kabinky kolem do kola a nastupuje se do něj za jízdy. Byli jsme poučeni. Chtěl jsem to vyzkoušet, takže je jisté, že jsem šel první – takovou příležitost nemá každý, obzvlášť pokud nežijete ve velkoměstě. Vystoupili jsme v jednom z pater a čekali na ostatní. Potom jsme zamířili chodbou hlouběji do budovy a byli jsme požádáni, abychom se snažili být co nejvíce potichu, protože tu lidé pracují.
Paní nás vzala do jakéhosi futuristicky vypadajícího areálu, kde nám cosi povídala o samotné budově. Ukázala nám jedno malé studie, kde zrovna kdosi něco moderoval. Trochu mi to připomínalo zážitek ze ZOO, poněvadž jsme koukali na moderátora skrze plexisklo. Poté nám ukázala pružiny ve zdech a vyvedla k nejbližšímu vchodu, kde nám ještě stihla říct, že bude den otevřených dveří, kdy si budeme moci prohlédnout všechny prostory ČRo, pokud budeme mít zájem a tím naše exkurze skončila.Komentáře

  1. Bylo by zajímavější, kdyby vás taky nechali si zahrát na moderátory.

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. No, to není zrovna můj styl. Ale mohlo to být lepší a ukázat nám více míst.

      Smazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky