PPŽ: Ples


Nejsem si jistý tím, zdali jsem plesový typ. Většinou sedím doma za počítačem nebo se nakláním nad jakoukoliv knížkou nebo sleduji nějaký seriál nebo dělám něco jiného a v poslední řadě píšu. Naskytla se mi však příležitost, abych se takového plesu zúčastnil – v rámci mého „členství“ v Studentské unii. Řekl jsem si, že se musím překonat a alespoň se zúčastnit.
Prvním a zároveň nejfatálnějším neúspěchem bylo sehnat někoho, kdo by šel se mnou. Kolegyně z mého oboru mě odmítla, protože s kamarády na podobné akce nechodí – jak z ní později vylezlo, poněvadž je „singl“ a bála se, že bych ji nějak zneužil. Zkoušel jsem přemluvit svou nejstarší sestru, která bydlí poměrně blízko, ale i ta mi vrazila dýku do zad. Z čista jasna onemocněla, ale mávl jsem nad tím rukou. Věděl jsem, že půjdu sám, i když mi známý začal dohazovat ženskou, o které jsem slyšel z doslechu. Kdyby k tomu došlo a chtěla jít, raději bych zůstal doma.
Den D přišel. Zúčastnil jsem se počátečních příprav, kde jsem přiložil ruku k dílu v případech, kdy to bylo potřeba. Posléze jsem kolem 17:00 hodiny zamířil domů, abych si trochu nabral síly, opláchl se a přichystal se. Oficiální začátek byl v 20:00 hodin, ale jako sekundární člen jsem měl přijít hodinu předem. Avšak ani to se neobešlo bez komplikací.

Nějak jsem si opomněl vzít pásek pro VIP, abych mohl do zákulisí. Když jsem šel pomoct jednomu z účinkujících s vybavením, byl problém u vstupu. Naštěstí mě bodygardi viděli procházet sem a tam, takže mi dali jakési UV razítko na zápěstí, ale docela dlouho jsme se dohadovali o tom, že osoba jdoucí se mnou je účinkující, který by měl dle všeho být na seznamu hostů. Po tomto problému následoval další člen ochranky, který mě nechtěl pustit, jelikož jsem neměl již zmíněný pásek. Musel jsem odchytit prvního člena SU, abych získal pásek. Od té doby si mě pamatoval.
Abych byl upřímný, moc jsem si ples neužil. Tak nějak jsem s tím dopředu počítal. Přeci jen jsem poměrně nový člen a nemám s ostatními takový vztah, jako mají někteří mezi sebou. Navíc jsem neměl v úmyslu se někomu vnucovat. Mým cílem tedy bylo, abych zhodnotil, zhlédl vystoupení a sepsal tento článek, což byl prvoplánově můj účel.
Zahájení mělo malé zpoždění, ale nevadilo to. Do hlavního sálu jsem přišel včas a sledoval, jak na pódium přicházejí moderátoři. Budu hodně kritický, ale jejich výkon mě vůbec nepřesvědčil. Můj pocit z nich byl takový, že šlo o jedno velké divadlo. Jako kdyby si hráli na moderátory, obzvláště způsob moderování mi přišel takový strojený a k tomu i tupá scénka a do očí bijící desky v rukách. Myslím si, že i můj kolega Michal by měl přirozenější vystupování. Od té doby jsem je jaksi neposlouchal.

Mým cílem tedy bylo něco natočit, a pokud by se mi povedly zajímavé záběry, zkusil bych je sestříhat. Bohužel v prvním případě jsem si stoupl na nešťastné místo a stejně mi do scény běhal fotograf a kameraman. U druhého vystoupení mi do záběru zase lezl fotograf a v nejlepší moment jsem si zkazil záběr prstem. V posledním případě mi zkazil záběr fotograf i kameraman, kteří se postavili přede mě a snad se i vykecávali, začeš bych je na místě profackoval, kdybych byl jistý typ člověka, kterým nejsem. Navíc všechna vystoupení se odehrávala ve tmě a mobil na tyto podmínky není stavěný. Po zhlednutí nahrávek jsem se rozhodl, že nic stříhat nebudu…
Suma sumárum se mi vystoupení líbila. Bohužel mezi vystoupeními jsem bloumal mezi lidmi, kterých bylo všude požehnaně. Ani na mém maturitním plese nebylo tak narváno. Jediným klidným místem, byl prostor venku, kde se člověk mohl nadechnout vlahého a čerstvého vzduchu.Komentáře

 1. Tak to je jeden z nejlepších příspěvků, které jsem od tebe četla.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. Nečekal jsem, že někdo použije pro tento článek superlativ...

   Smazat
 2. Odpovědi
  1. Dík, příště to zkus trochu rozvést – myšlenky jsem se ještě nenaučil číst.

   Smazat
 3. Já se k tomu článku tedy vyjádřím poněkud obsáhleji, než tady kolega youtuber. Všechno jsou to moje osobní názory, takže pokud nebudeš s něčím souhlasit, jsem otevřen diskuzi.
  Už jenom v tom úvodu mě zarazilo, že nevíš, jestli jsi plesový typ. Tancuješ rád? Nevadí ti velké skupiny lidí a s nimi spojené tlačenice? Dokážeš případně vést konverzaci i s cizími lidmi?
  A dokážeš ty konverzace vést i na jiné téma, než počítačové hry, knížky, filmy a věci, co tě štvou?
  Pokud by sis na většinu otázek už před plesem odpověděl: "NE!", mohl jsi se vyhnout tomu utrpení, které tu popisuješ. To jenom pro ten úvod.
  Ta kolegyně z oboru ti všechny důvody vysvětlila. A bez urážky, ale jakmile by sis na ní zkusil něco, co by se jí nelíbilo, sejmula by tě sama, bez cizí pomoci. Takže tahle zhovadilost, co sis na ní vymyslel, je trochu mimo, že? Na to, že tě doteď pořád hájila to nebylo úplně fér. To jenom tak pro uvedení věcí na pravou míru. O dalších kolegyních, které jsi zval, se tady nezmiňuješ, co tak koukám. Nakonec možná dobře.
  A když už ti známej dohazuje ženský, tak společnost asi není tak úplně nejhorší a nejfatálnější problém, že? Ale fajn, je to tvoje věc.

  To, že tě ochranka nechce bez vstupenky pustit, to je tak nějak jejich práce. Stejně jako je práce fotografa a kameramana celou akci dokumentovat (tudíž se občas postavit někomu do výhledu) takže profackování vážně není na místě. Když už jsi se do nich tak prudce opřel, uvědom si, že pro ně je to práce, za kterou jsou placení. Na rozdíl od tebe, oni si ten ples možná užívali a byli pro celou akci důležití. Takže kritizovat ochranku za to, že jim trvá dlouho vyřešit tvojí vlastní pitomost a kameramany za to, že všetečně běhaj sem tam, zastavěj se na vhodnym místě a dělaj svojí práci, to je vážně úplně mimo mísu.
  A tady máme ten zásadní problém. Kde je v tomhle článku jediná zmínka o těch vystoupeních, když byly tvým hlavním zájmem? Nikde. Jen kritika na jednoho člověka za druhým.
  Co se týče závěru, tak bod za poetiku, mínus deset za logiku. Vážně jsi uvažoval o plese jako o klidném místě s úzkou skupinkou lidí, kteří budou sedět, upíjet čaj a každý se věnovat svému? Takže mi děj vědět, co jsem přehlédl, ale za mě tady vystupuješ jako zakomplexovaný nýmand, který nemá na práci nic lepšího, než pomlouvat práci cizích lidí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dík, že jsi si dal tu práci s obsáhlým komentářem, vážím si toho.
   Podstatou PPŽ – příběhu psaného životem, jak se tato rubrika jmenuje, je o mých zážitcích, prožitcích, situací a emocionálních pohnutkách, a to pro mě nějakým způsobem jedinečných momentech – není to deníček ani smyšlený příběh. To neznamená, že budu všechno popisovat do sebemenších podrobností, ale také vymýšlet si.
   Ke kolegyni – zval jsem ji proto, že se zmiňovala, že ráda chodí na plesy, nic jiného bych v tom nehledal. Druhou část bych tu nerozebíral, je to osobní.
   To dohazování bylo proto, abych nešel sám (den před plesem), aniž bych se o to prosil, když už jsem chtěl jít sám, ale také za tím je něco soukromého, co se do tohoto článku nepatří.
   K fotografovi a kameramanovi – vadili mi pouze u posledního představení. U ostatních se většinou pohybovali a nestáli na místě jako tvrdé Y, ale také schvaluji vinu na sebe, že jsem to zkrátka neměl dobrou výbavu atd. a mohl jsem pouze konzumovat.
   Proč jsem šel na ples? – Jako člen SU; také proto, abych sám zjistil, jaké pocity z toho budu mít; napsal tento článek; nová zkušenost a zážitek.
   Pokud bys chtěl nadále zacházet do detailů, můžeme si o tom promluvit osobně. Jestli máš něco proti mně, mé osobě, tomu jaký jsem, s tím už nic nenadělám a rozhodně ze sebe nebudu dělat něco, co nejsem a rozhodně tě nenutím konzumovat můj obsah.
   Ještě jednou děkuji a doufám, že jsem některé věci osvětlil a o jiných si třeba popovídáme na jiném místě.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  3. Nemáš zač a díky za vysvětlení.
   Ale pořád jsi mi nevysvětlil tu podstatnou věc. Chápu, že ty pauzy mezi vystoupeními jsi se tam nudil, protože jsi tam nikoho neznal. Tomu rozumím. Jenomže ať chceš nebo ne, tak tohle by se dalo vzít jako recenze na ples, který organizuje SU. Ty tam máš tunu textu o tom, jak to bylo strašný, jak jsi se tam prostě necítil dobře, personál strašlivej, nezvládnutá kapacita budovy....a pak jednu větu, že vystoupení dobrý.
   Já nevím, jestli mi rozumíš, ale mně jde o to, že ten článek působí negativně. Což není moc dobrá vizitka pro organizaci, ve který působíš jako člen. Moc hezky a do detailu popsaný všechno, co tě tam naštvalo a skoro vůbec nic o tom, co se ti tam líbilo. To že se ti nepovedlo nic natočit, to je tak nějak normální, z toho si nic nedělej. Ale proč o tom něco nenapíšeš? Sám jsi tam psal, že zhlédnutí a hodnocení vystoupení byl tvůj hlavní záměr. To mi pořád není jasný.
   A tvojí nabídky si sice vážím, ale popovídat si s tebou vážně nepotřebuji. Svůj názor na tebe mám. A tvrzení, že mě nenutíš konzumovat tvůj obsah...zamysli se nad tím ještě jednou, buď tak hodnej.

   Smazat
  4. Já tu nepopírám, že můj zážitek není "negativní". Všichni to pochopili, jen ty asi pořád přemýšlíš, jak tu ze mě udělat "tupce" či něco takového.
   Chápu, že jsi na mě naštvaný za předchozí letní semestr, ale co se stalo, stalo se.
   Ano, můj blog jsem ti nabídl, abys mi třeba dal zpětnou vazbu na povídku, kterou tu mám. Vyměnili si názor na seriály atp. a nic z toho se doposud neuskutečnilo. Od té doby už uběhla dlouhá řádka dnů (a tu možnost jsem nabídl i dalším kolegům ze školy). Určitě jsem ti každý den nepsal, přečti si tohle, napiš mi komentář k tomuhle ani jinak jsem ti obsah blogu nevnucoval (taktéž ostatním). A jestli jsi to dělal z donucení, tak promiň, nechtěl jsem tebe nebo nikoho jiného do něčeho tlačit.
   Osobně, jde o mé prožitky, já jsem nikde netančil, nikde nevystupoval, ale zhodnotil jsem to stručně a jasně. To je moje osobní svoboda. Jestli se mi celá ta akce nelíbila, tak se mi nelíbila.
   Je to můj blog, moje texty, má osobnost a mé já. Jestli ti je to nesympatické, neoslovuje tě to, dělá se ti z toho špatně, tak si sleduj to, co zajímá tebe a dělá tě šťastným.
   Dále ber tuto záležitost za uzavřenou. Více se vyjadřovat nebudu.

   Smazat
  5. Je velice paradoxní, že mi v jednom komentáři píšeš, že nechceš rozvíjet osobní věci, načež jich v dalších komentářích naprosto zbytečně vypíšeš hned několik. Nikdo z tebe tupce nedělá.
   Tak postupně.
   1. Tu událost z letního semestru teď dávám k dobru na společných a rodinných setkáních a má docela úspěch. Mě to nijak netíží, naopak. Jsem moc rád za to, jak to dopadlo.
   2. Jistě, nabídl. Zpětnou vazbu jsem ti dával jen na tu povídku o kočkách. Ta se mi líbila, říkal jsem ti to snad hned tu informatiku a přijde mi zbytečný to psát ještě sem. Ta se ti vážně povedla. Ale pokud čekáš jen pozitivní zpětnou vazbu, mám takovou obavu, že v dráze umělce (spisovatele, blogera, čehokoliv) nikdy nebudeš spokojenej. A ty jsi mi nikdy nic nevnucoval, jenomže jakmile někoho zmíníš v čemkoliv, musíš počítat s tím, že se ozve, jup?
   3. Jasně, máš právo na svůj názor. Žijeme v relativně demokratické zemi a já nemám jediný úmysl ti tvůj názor brát. Měj ho. Mě jen jako čtenáře zarazilo, že tam považuješ za svůj záměr a cíl hodnocení vystoupení, o kterých se pak zmíníš jen jednou větou. Možná je to nějaký umělecký záměr, který mi uniká, ale neměl by být hlavní cíl trochu obsáhlejší? (tohle je mimochodem zpětná vazba)
   4. No a je mi to nesympatické, ale jak už jsem říkal, oslovuje mě to. Dokonce jménem.
   Dále beru tuto záležitost jako uzavřenou, pokud se Oto nerozhodne jinak.

   Smazat
 4. Super článek z jiného pohledu už jen proto, že jsi "nováček" na takových akcích, a přesto o tom dokážeš napsat, zhodnotit, jen škoda , že jsi nemohl fotit, natáčet.

  Kliment Tě tu zhodnotil jako zakomplexovaného nýmanda, no co k tomu dodat. Jeho osobní problémy by si měl řešit osobně, jinak je na pěst, což zas osobně řeším já.

  Pokračuj v psaní, je to ostatně i Tvůj obor studia, nenech se odradit od podobných reakcí, od takových, kteří někde sežrali moudrost světa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprosto souhlasím. Článek mě moc zaujal už tím, že je psán z pohledu účastníka plesu, který ale plesy moc nemusí a cítí se tam docela nesvůj. Přesto se na akci vypraví a to svoje „ utrpení“ popíše s jemnou ironií a nadsázkou od začátku až do konce. Těším se na další příspěvky.

   Smazat
  2. Pokud už se vyjádřila celá armáda, tak bych tu měl pár připomínek.

   Oto, upřímně, o co ti jde? Kde máš aspoň jeden argument? Cokoliv? Ne, prostě jen fráze. Mohl bys mi napsat, kde tam řeším osobní problémy?
   S tím, že jsem na pěst souhlasí většina lidí, ale mám pro tebe překvapení. Ty to neřešíš osobně. Ty to řešíš přes internetovou stránku. Takže pokud mi vážně chceš dát pěstí, tak přijeď. Martin ti jistě rád napíše, kdy a kde se zhruba pohybuji. Nebo ti může dát kontakt a domluvíme se.
   K oboru studia - o tom víš pravděpodobně taky kulový. Tenhle článek s ním má společného pramálo.
   A teď hele! Ukážu ti, jak málo jsi ten můj komentář četl. Já tam totiž napsal, že pokud by se autorovi něco z toho nelíbilo, jsem otevřen diskuzi. Martin to pochopil, ty nikoliv.
   Takže žraní moudrosti světa jsem se neúčastnil.

   Paní Šantorová - pokud se na to koukáte jenom takhle, pak s vámi budu souhlasit. Jakožto úsměvná anekdota by to bylo fajn.

   Smazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky