Ohlédnutí za 1. řadou Emerald City


Čerstvou novinkou letošního roku je Emerald City (v překladu “Smaragdové město”). Komu by už samotný název města nenapověděl, o jaké převyprávění známého pohádkového příběhu se jedna, tak vězte, že “Čaroděj ze země Oz” určitě vše prozradí. Jenže tento příběh bude jiný.
Celkově se mi seriál po vizuální stránce líbil. Knihu jsem sice nečetl, ale příběh originálu znám prostřednictvím animovaného filmu, který jsem viděl před mnoha lety. Musím tedy na začátek říct, že seriál si bere jen základní kostru námětu a některé postavy. Proto nemá smysl porovnávat nebo něco očekávat.
Příběh se točí kolem Dorothy, která váhá, zda se po dlouhé době konečně střetne se svou biologickou matkou, která ji odložila u cizích lidí, u kterých doposud žije. Jak tomu bývá, osud tomuhle setkání chtě nechtě nepřeje. Hlavní hrdinku totiž odnáší v policejním autě tornádo, které ji odnese do neznámé země. Tam sráží čarodějku a vydává se do Smaragdového města, aby požádala mocného kouzelníka, aby Dorothy pomohl dostat se zpátky domů. Cesta to ale nebude jednoduchá.
Po příběhové stránce toho seriál moc nenabídne. Hlavní hrdinka většinou cestuje se psem a svým společníkem z bodu A do bodu B. V zemi se šíří zvěsti o zlověstné bestii, která by se měla vrátit, a právě příchod Dorothy je oním znamením. Magie je čarodějem zatracována a čarodějky se buď poddají nebo budou zničeny. Má tedy vypuknout válka mezi magií a stroji, jimž vládne mocný čaroděj Oz – v podstatě vynálezce.
Zpracování je opravdu zajímavé. Vyprávění se postupem času rozvrstvuje, jak se na scéně objevují nové postavy. Mezi ně bude patřit Tip, která bude řešit svou identitu. Dále její kamarád Jack, který řeší to, kým se stává a vztah s podivnou princeznou, která nosí pouze masku.
Nějaká ta zajímavější zápletka se objevuje až za druhou polovinou první série. Divák se dozvídá několik nečekaných informací a zvratů. V tom nejzajímavějším seriál končí. Příchodem zla, které ukáže pouze svůj stín. Dorothy, která je zpátky v Kansasu a nemůže se vypořádat s tím, co vlastně prožila. Jenže konec je pouhým začátkem celého příběhu.
Osobně mám rozporuplné myšlenky. Nemyslím si, že by šlo o seriál, který se stane kultem jako Game of Thrones. Ačkoliv tam jistou podobnost vidím. Jedna postava mi tam lehce připomíná Johna Sněha. Na druhou stranu nejde o marný seriál. Pokud máte rádi fantasy, hezké kulisy a magii, určitě Vám má seriál co nabídnout. Jestliže chcete hlubší příběh, momentálně nemá Emerald City co nabídnout.

Komentáře

Oblíbené příspěvky