Aplikace pro každého vysokoškoláka


Život mnoha vysokoškoláků opět začíná. Po dlouhé době strávené mimo školní lavice, se opět vracíme do víru každodenních povinností, které jsou se studiem spjaty. Proto se zmíním o několika užitečných aplikacích, které vám mohou pomoci, podle mého názoru, ve škole, a hlavně se hodí mít je nainstalované.

1.      Kalendář
Shodneme se na tom, že kalendář je tím nejdůležitějším, co budete potřebovat (nejen ve škole). Každý z nás si musí zapsat termíny a úkoly na daný semestr. Spousta lidí s sebou tahá diáře nebo si prostě zapíší datum na papír. Co takhle použít smartphone? Proč plýtvat papírem jen pro to, abychom měli hezký diář, který bez problému nahradí aplikace a koncem roku už si na něj možná ani nevzpomenete?
Jednou takovou je Google Kalendář, který se synchronizuje s účtem Google a je k dispozici i na webu, což se může hodit a má spoustu funkcí. K názvu události si můžete přiřadit čas, místo, poznámku, přílohu nebo pozvat další lidi. Mobilní aplikace je přehledná a výpis nadcházejících událostí lze nastavit podle vašich preferencí: plán, den, týden, měsíc. Jsou zde i další funkce, například: cíle a připomenutí, které zrovna nevyužívám.
Určitě existuje spousta podobných aplikací, ale tahle si mě získala proto, že je dostupná zadarmo. Aplikace je dostupná jak pro Android a iOS, jestli se někdy dočká Windows 10, to je zatím ve hvězdách.

2.      Úkoly
Kromě toho, abyste vše odevzdali čas, je dobré mít místečko, kde budete mít kompletní seznam všeho, co musíte v budoucnu udělat. Takovou aplikací zajisté je Wunderlist: To-Do List & Tasks.
Oproti Google Kalendáři je dostupná na všech hlavních platformách. Své úkoly můžete sdílet, nastavit si den splnění a datum připomenutí. Vše je na jednom místě a vy si můžete odškrtnout hotový úkol, což může motivovat k dřívějšímu splnění úkolu. Dále můžete přidávat poznámky, dílčí úkoly – pokud jde o komplexnější úkol – a přidávat přílohu.
Aplikace má i předplatné, které uživateli umožní přidávat neomezený počet dílčích úloh, souborů a více možností pozadí. Pro mé potřeby však vystačí základní verze, ale to už musíte zvážit samy.

3.      Poznámky
Poznámkový blog? Popravdě, kdo ho používá? Většina studentů si třeba doporučenou literaturu či téma, které je dobré zopakovat si, udělá poznámku do sešitu. Možná ji jednou najdete, když bude mít jeden sešit, do kterého se podíváte před zápočtem.
Pro tenhle typ poznámek bych doporučil aplikaci Poznámky a seznamy Google Keep. Hodila se, když jsem potřeboval najít knížku v knihovně, zapsat si titul, který bych si mohl přečíst a vytvářet seznamy, když jsem potřeboval něco nakoupit. Ideální pomocník, pokud jde o krátký typ zápisků a potřebujete si akutně něco zapsat. I zde je možné přihlásit se ke Google Keep na webu.
Pro komplexnější poznámky, nebo spíše výpisky, mohu doporučit dva programy z balíku MS Office.
Prvním z nich je OneNote, který nahradí komplexní poznámkový sešit. Pokud chcete mít vše na jednom místě, je tahle aplikace pro vás jak stvořená. Vytvoříte si poznámkový blok, do něhož můžete dávat jednotlivé oddíly nebo skupiny oddílů. Hodí se pro všechny předměty, a pokud máte zařízení s dotykovým displayem, můžete použít stylus a psát rukou psané poznámky. V opačném případě doporučuji zařízení s klávesnicí. Navíc jde vše synchronizovat do cloudu.
Klasickou poznámkovou aplikací může posloužit Word, který je však oproti své desktopové verzi značně omezený a má jen základní funkce, přičemž některé vyžadují předplatné. Dá se využít na základní psaní, k dobrým úpravám či čtení dokumentu. V tomhle případě se také hodí klávesnice.

Pár slov na závěr
Výše zmíněné aplikace berte jako doporučené. Určitě se dají v Google Play, iTunes i Windows Store najít podobné alternativy, které budou šité na míru vám. Znáte přísloví „Sto lidí, sto chutí.“. Chci jen upozornit na skutečnost, že tužka, papír a diáře mohou být nahrazeny lacinější variantou, která je téměř zadarmo (samozřejmě musíte vlastnit nějaké to zařízení. Navíc aplikace se postupem času vyvíjejí a vylepšují.
A pokud vás ani teď nepřesvědčím, napište mi do komentáře proč. Jestliže už aplikace používáte, jaké to jsou? Zaujmul vás tento článek?

Komentáře

  1. Velmi praktické a velmi inspirativní doporučení. Osobně tyto aplikace nevyužívám, škoda, že něco takového nebylo dostupné, za mých VŠ let.

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Určitě bys je využila i mimo VŠ, ale jelikož jsem student, používám je hlavně do školy.

      Smazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky