Recenze: Pan Mercedes


Autor: Stephen King
Originální název: Mr Mercedes
Český název: Pan Mercedes
Díl: 1.
Počet stran: 374
Přeložila: Linda Bartošová
Rok vydání: 2014
Rok vydání (u nás): 2014
Nakladatelství: Scribner, a division of Simon & Schuster, INC, New York
Nakladatelství (u nás): BETA s. r. o.
Věková skupina: 18+
Žánr: Detektivka

O autorovi:
Stephen King (*21. září 1947 Portland) je současný americký spisovatel, publikující také pod pseudonymem Richard Bachman. Vystudoval anglickou literaturu, krátce pracoval v prádelně, rozvážel noviny nebo učil. Spisovatelskou dráhu odstartoval v roce 1974 a úspěšně v ní pokračuje dodnes.
Proslavil se zejména jako autor hororů, ale píše také thrillery nebo sci-fi a fantasy. Lákají ho i nejrůznější experimenty; tvoří teoretická díla popisující žánr hororu.

Anotace:
Muž v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty na chodníku, na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Řidič z místa činu zmizí. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka podivný dopis od kohosi, kdo se k činu přihlásí a zároveň naznačí, že chystá mnohem strašlivější útok – masakr tisíců lidí. Detektivní příběh ve stylu drsné školy z pera mistra napětí umožní čtenářům děsivým a nezapomenutelným způsobem nahlédnout do mysli vyšinutého vraha. Příběh byl inspirován skutečnou událostí.

Recenze:
Pan Mercedes vypráví příběh vysloužilého detektiva Billa Hodgese a mladého, ale zvráceného mladíka Bradyho Hartsfielda, jemuž se za odporný čin, který spáchal u městského centra, přezdívá Pan Mercedes. Ukradeným mercedesem úmyslně zabil několik osob. Už jen překvapí, že na přebalu knihy stojí: „Příběh byl inspirován skutečnou událostí“.
V tomto případě jde o detektivní příběh, kdy si mercedesový vrah rozhodne oslovit dopisem vysloužilého detektiva, který už má na kahánku a přemýšlí o sebevraždě. Vše za zvráceným účelem, aby Brady dostal Hodgese na lopatky a donutil ho spáchat sebevraždu, jako se mu to povedlo u ženy, které ukradl onen vraždící nástroj.
Jak to tak bývá, nic nejde podle plánu, alespoň co se Bradyho týče. Vše, co si naplánuje ztroskotá, jako by se štěstí od tohohle šílence odvrátilo stranou. Hodges se mu pomalu dostává na stopu, přičemž několik osob během celého příběhu zemře, aby se trošku rozmělnila atmosféra. Každý pachatel je nebo spíš musí být dopaden, takže i Bradyho důmyslný plán, jak s sebou vzít do pekla co největší masu lidí, stejně nevyjde.
Kniha působila nadějně. Hlavní záporák se tvářil obstojně, ale postupem času čtenář dojde k závěru, že je chorý, dětinský, neužívá chladnokrevnou logiku a podléhá emocím a vlastnímu egu víc, než by měl. Mezi Bradym a Hodgesem není žádné pouto, které by je důmyslně propojoval. Jde jen o dětinskou hru.
Stephen King se nebojí otevřeně psát o rasismu či incestu. Při čtení se zasmějete, ale i zamyslíte, neboť jsou zde řešena aktuální témata, jako například hackování počítačů a krádeže dat. Najdou se tu však i zbytečné pasáže, které příběh prostě pozdržují a zbytečně natahují, čímž přichází o napínavou atmosféru. Milovníci Apple produktů si přijdou na své.
Pokud to shrnu, nejde o příběh, který by čtenáře vyvedl z míry. Možná vás okouzlí zvrácený Brady, jeho složité dětství, matka alkoholička a vražda, kterou spáchal v dětství, jež se zprvu zdála být něčím děsivým, ale pak zjistíte, že jako děcko strčil svého bratra ze schodů. Smutné pak na tom je, že ho dopadá ještě labilnější osoba, než je on sám. Docela to zamrzí, poněvadž čtenářovi je hned jasné, že ke konci příběhu nenastane žádný pořádný zvrat.
Kniha se na druhou stranu dobře četla. Nechyběly nějaké ty hororové prvky, ale ani to nezakrylo průměrnost děje a zápletky. Napětí se během chvíle vytratilo a vše se točilo jen o odhalení identity pana Mercedese. Bohužel, ani konec knihy mi nevyrazil dech, spíše jsem byl zklamán. Pro ty z vás, kteří by chtěli s Kingem začít tímto dílem, určitě kouknu po něčem jiném, pokud tedy nejste milovníky detektivek. Fanoušky tohoto spisovatele pan Mercedes rozhodně neurazí.
Na úplný závěr bych si dovolil dodat, že příběh vysloužilého detektiva Hodgese by se měl dočkat desetidílného mini seriálu (nejspíš ještě letos).

Hodnocení: 7/10

Komentáře

 1. Pár knížek od Kinga jsem již četla a mohu říci, že začátek recenze láká k přečtení i tohoto dílka, ale ke konci už jsem trochu váhám. Nejsem zrovna milovník detektivek , uvidím jestli budu riskovat a do knihy se pustím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já detektivky taky nemusím, ale poslední dobou jsou v kurzu, takže teď čtu Volání kukačky. Musím říct, že jsem asi od téhle knihy očekával něco víc, ale nejedná se o doslovně špatnou knihu. Jsou horší, stačí zapátrat ve starších recenzí.
   Jinak jsem od Kinga taky četl další knihy, ale zatím z toho bylo nejlepší Pod kopulí. Musím sehnat něco staršího, co má opravdu tu hororovou atmosféru.

   Smazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky