Recenze: Rise of the Tomb Raider


Pár slov na úvod
Opět zde máme staronovou herní hrdinku Laru Croft, kterou určitě zná nejeden hráč. Tentokrát již v druhém díle restartu herní série Tomb Raider. Bohužel, PS4 hráči si budou muset ještě několik měsíců počkat, zatímco PC komunita se dočkala začátkem tohoto roku. A ukazuje se, že čekání se vyplatilo a Lara vypadá na PC opravdu parádně.
Předčil tedy druhý díl svého předchůdce? To si řekneme až v samotném verdiktu.

Příběh
Lara Croft se opět pouští, po událostech na ostrově Yamatai, do dalšího nebezpečného dobrodružství. Tentokrát bude pátrat po prastarém a mýtickém artefaktu, který podle všeho může lidský druh spasit a být klíčem k nesmrtelnosti.
Hlavním motivem mladé archeoložky je očištění jména Croft, neboť její otec kvůli tomu přišel o život a byl médii považován za blázna, což potká i samotnou Laru. Musí se tedy vydat na cestu, jež může změnit vše.
V příběhu hry se hráč podívá v jedné lokaci do Sýrie, jinak se valná většina hry odehrává na ruské Sibiři, kde se nachází ztracené město Kitezh, v němž by se měl podle všeho nalézat Divine source („Božský zdroj“), tedy klíč k nesmrtelnosti.
Jenže Lara není jediná, kdo po tajemném artefaktu pátrá. Jde po něm i tajná organizace zvaná Trinity, o nichž se zmiňuje její otec v záznamech, které si hlavní hrdinka během své výpravy pouští. Proto bude cesta k odhalení pravdy lemována různými překážkami, s nimiž se mladá, ale již zkušená dívka bude muset vypořádat.

Hra a svět
Mechanismy hry zůstávají stejné. Lara je vybavena čtveřicí zbraní známých z minulého dílu. Mojí nejpopulárnější však zůstávala ta nejprimitivnější – luk. Všechny zbraně se dají upgradovat, což hráče nutí ohledávat ostatky padlých nepřátel, sbírat různé bedny, suroviny a hlavně oproti předchozímu dílu, lovit zvířata pro jejich kožich.
Novými prvky je pak výroba různých předmětů, ať jde o jedovaté šípy nebo různé výbušniny, které přijdou vhod, pokud se nechcete hrou projít ve většině případů bez povšimnutí. Dále tu jsou vedlejší mise, které se do většího prostoru rozhodně hodí, a vždy dostanete odměnu, která přijde vhod. Tyto mise sami o sobě hru neovlivňují. Většinou jde o misi typu: běž tam, udělej tamto a vrať se.
Lara se naučila lézt po stromech, takže nepřátele může likvidovat nenápadně z korun stromů, popřípadě ukrytá v houští či zaútočit nemilosrdně zpod vodní hladiny.
Opravdu zajímavým zpestřením jsou hrobky, jež jsou rozličné, obrovské a tvůrci si s nimi dali opravdu záležet. Vyplatí se s Larou prozkoumat je, neboť z toho plynou výhody ve formě nových schopností.
V neposlední řadě bych zmínil RPG prvky. Opět zde máme tři stromy dovedností. Výrobu munice a vylepšování různého vybavení.

Verdikt
Nové Laře Croft z Rise of the Tomb Raider to opravdu sluší. V mnohém posunuje hranice prvního dílu a ukazuje nám, že mladá archeoložka má ještě čím překvapit. Ať už jde o audiovizuální stránku se zajímavým příběhem, který nejednoho hráče bude bavit, ale i tím, že posouvá hranice.
Lara se sice moc nezměnila, vylepšuje pouze to, co známe z předchozího dílu a dostává do vínku pár nových schopností a dovedností, které přijdou vhod. Pořád mě však bavilo hledat různé dokumenty, kešky a plnit výzvy, kterých je opravdu požehnaně.
Hlavní hrdinka dospívá a s ní i příběh, který nám neřekl poslední slovo. Pokud jste hráli předchozí díl, Rise of the Tomb Raider je jasná volba. Myslím si, že i úplní nováčci by mohli začít tímto dílem, jelikož v příběhu je jen úplné minimum náznaků k předchozímu dílu. Jedná se tak o důstojné pokračování, které v některých případech předčí svého předchůdce.

Hodnocení: 9,5/10


Komentáře

  1. Je jen dobře, že příběhy Lary nabraly nový směr. Možná by nebylo na škodu,přidat ji nějakého společníka, další hratelnou postavu.

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. V to moc nevěřím, ale nějaká interaktivita či kooperace s UI by tam být mohla. Ale třeba by nebylo na škodu napsat jim to :D

      Smazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky