Rezcenze: Cizinka


Autor/ka: Diana Galbadon
Místo původu: Arizona
Originální název: Outlander
Český název: Cizinka
Díl: 1.
Počet stran: 707
Přeložil: Marie Fulková
Rok vydání: 1991
Rok vydání (u nás): 2015
Nakladatelství: ----
Nakladatelství (u nás): Dobrovský s. r. o. v edici OMEGA
Věková skupina: 18+
Žánr: román pro ženy s prvky fantasy a historie

O autorce:
Deana Jean Gabaldon Warkinks se narodila v Arizoně. Otec byl Američan mexického původu, matčiny kořeny sahají daleko do Anglie. Vystudovala zoologii, mořskou biologii a behaviorální ekologii. Po studiích pracovala na Arizonské univerzitě a v roce 1984 založila významný vědecký čtvrtletník Science Software Quarterly. S literaturou začala o čtyři roky později a rozhodla se pro historickou tématiku okořeněnou dávkou fantasy. Na začátku psala proto, aby si dokázala, že to zvládne, ale když výsledek ukazovala známým, přesvědčili jí, že by svůj příběh měla publikovat. Debutovala knihou Cizinka, která se pak stala první částí velmi oblíbené série

Anotace:
Příběh začíná roku 1945 ve Skotsku, kde bývalá vojenská sestřička Claire Randall tráví dovolenou nebo spíš druhé líbánky. Náhodou se dotkne zvláštního kamene a to ji přenese do osmnáctého století. Není to ale klidné období, v zemi zuří občanská válka, lidské mysli jsou plné pověr i nenávisti. Jak si v takové situaci poradí žena navyklá na racionalitu dvacátého století? A jak její život ovlivní nečekaná láska? Román Cizinka je kombinací dobrodružného a romantického příběhu na perfektně vykresleném historickém pozadí
Kniha hned po vydání získala prestižní cenu RITA a vyšla již ve více než dvaceti zemích.

Recenze:
Příběh knihy začíná velmi poutavě a zajímavě, na skotské vysočině, v roce 1945. Už po prvních několika řádcích si čtenáři uvědomí, že tato kniha bude spíše pro ženy, poněvadž celý příběh vypráví hlavní hrdinka Claire Randall. Jak tomu bývá, i jí je určen osudový partner, s nímž má strávit zbytek svého života. Nebylo by na tom nic neobvyklého, kdyby Claira nebyla již provdána a ten, jemuž je souzena, nežil v daleké minulosti.
Kromě romantických pasážích autorka líčí Skotsko, pověry s ním spojené a lehce načrtává historickou událost, v níž se posléze Claire ocitá, když cestuje skrze kameny časem, čímž je vtažena do složité situace. Ocitá se v jiné době a musí se přizpůsobit, aby její pouť mohla pokračovat. Využívá svých dovedností zdravotní sestry a historických poznatků, které z větší části získala od svého manžela Franka.
Na scéně se objevuje hlavní záporná postava Black Jack Randall, praprapradědeček Franka a nechvalně známý kapitán dragounů, z jehož spárů je Claire vytržena a zachráněna Murthagem. Dostává se tak do rukou Skotů, kteří jsou vázáni ke klanu McKenzieu a berou ji sebou. Hlavní hrdinka je odvezena na tvrz Leoch, kde zůstává v relativním bezpečí, ale i přes pohostinnost není zbavena podezření, že není tím, za koho se vydává.
Situace se mnohokrát zvrtne v neprospěch Claire, nebo Jaimeho, jemuž nejednou hlavní hrdinka pomůže. Zjišťují, že mají společného nepřítele a svým prohlubujícím poutem, který mezi nimi vzniká, jsou poodhaleny zákulisní intriky, kterých je v příběhu nepřeberné množství. Aby toho nebylo málo, autorka líčí surovost a brutalitu tamní doby. V několika případech líčí situaci, při jejíž představě se vám může udělat lehce nevolno.
Vedlejší postavy jsou pěkně vykresleny. Nikdo se nezdá být bez poskvrny a všechny mají své osobní kouzlo. Žádná z nich není zbytečná a hraje svou úlohu perfektně. Některé si zamilujete, jiné možná budete nenávidět, nebo s nimi soucítit.
Suma sumárum, příběh má vše, co bych od knihy v tomto zasazení mohl očekávat: intriky, sex, násilí a různé zajímavosti. Jsou zde však i vycpávková místa, která knize ubírají na plynulosti a atmosféře. Sem tam se objevují pasáže, nad nimiž můžete nevěřícně kroutit hlavou. Místy se objevují stylistické nedokonalosti a ne každému musí hlavní hrdinka sednout.
Cizinku bych nejspíš nedoporučil úplným milovnicím červené knihovničky ve stylu Padesát odstínů šedi a Stmívání, poněvadž nejde o oddychové čtení a příběh není přímočarý, kromě vztahu Claire a Jameho není nic úplně jednoznačné. Co však může odradit, jsou další díly, kterých není málo a časem může zajít chuť na další pouť.  

Hodnocení: 8,5/10
Souhrn:
Co se mi líbilo:
-       Cestováním časem
-       Zasazení příběhu
Co se mi nelíbilo:
-       Místy nezáživné
-       Stylistické nedokonalosti 

Komentáře

 1. Tato recenze naláká snad každého. budu si muset knížku také přečíst, hlavně z důvodu porovnání se seriálem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Určitě tam jsou rozdíly, ale řekl bych, že jde o změny k lepšímu.

   Smazat
 2. První díl byl skvělý :-) Už mám rozečtený i druhý díl, ale vlezlo mi do něj tolik knížek, že jsem ji nakonec odložila a čtu ji ve čtečce jen tehdy když někam cestuji autobusem nebo vlakem:-)
  Jinak skvělá recenze, myslím si, že díky ní na knihu nalákáš spousty čtenářů. ^^
  Mrs. Jungová

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za pochvalu. Opravdu si toho cením a určitě si na tvém blogu taktéž něco přečtu :-) Jinak Sylvu už jsem touto recenzí přiměl koupit a přečist si knihu. Druhý díl mám stažený jako eknihu, ale ještě jsem se k tomu nedostal, protože chci dočíst knížky, které mám v knihovničce už od minulého roku.

   Smazat
  2. Je pravda, že nejsem velký čtenář, ale ani jsi mě nemusel moc nutit. Byla jsem zrovna v nemocnici, tak přečíst ji za 3 dni byla hračka

   Smazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky