Konec Under the Dome


Bylo jasné, že dříve, nebo později se to stane. Under the Dome („Pod kopulí“) jako seriál na stanici CBS končí. Ti z vás, kteří seriál sledují od první série, si museli všimnout poklesu kvality, která se v druhé sérii projevila, ale ještě si držela něco z první řady. Zatímco třetí si jde vlastní cestou a z hororového seriálu o přežití se stává sci-fi, což podle mě hodně uškodilo.
Na scéně se objevuje Virtuální realita, mimozemšťani a ovládání lidských myslí, které z celkové většiny populace ve městečku udělá zombie bez emocí a vlastní vůle. Všechno pro to, aby se vybudovalo pospolité společenství (anglicky „kindship“), díky němuž občané městečka mají přežít a dostat se zpod kopule přinucenou spoluprací.
Nic z toho, co se v seriálu děje, vás vysloveně nepřipoutá ke křeslu, neohromí ani nezaujme. Vše se jakoby stává stereotypní a snaha hlavních hrdinů je vlastně zbytečně vynaložené úsilí. V podstatě, kdyby nedělali nic, zřejmě by vše dopadlo takřka stejně. Z boje o přežití se stává boj o nadvládu nad všemi, a ti, kdo nejsou součástí společenstva, musí být odstraněn.
Konec série na můj vkus byl podivně rychlý. Ve třech epizodách se toho najednou událo tolik, že už toho bylo ažaž. Kopule je zničena, poslední zástupce mimozemské rasy utíká, aby stvořil novou kopuli, v níž bude moc začít znovu a s jiným společenstvím. Je tak vidět, že seriál má jaksi nedořešený konec, což se dalo i čekat.

Proto všem, kdo by si chtěli seriál zhlédnout, doporučuji spíše knihu, podle níž byla z velké části natočena první řada, která zůstává nepřekonanou. Seriálu jako takovému nedávám moc velkou naději na to, že by jiná stanice odkoupila práva na čtvrtou řadu. Tím si můžu odškrtnout další seriál ze seznamu.

Komentáře

Oblíbené příspěvky