Něco málo o Windows 10

Dne 29. července byl pro majitele Windows 7 a 8 (chcete-li 8.1) vypuštěn bezplatný upgrade od americké společnosti Microsoft, který jste si mohli rezervovat už několik týdnů dopředu. Windows 10 je tedy venku čtyři týdny a já jsem neváhal a upgradoval, ačkoliv jsem si musel stáhnout instalační soubor ze stránky Microsoftu, jinak bych nejspíš čekal do dneška, než by se pomyslná vypouštěcí vlna upgradu dostala až ke mně.
První instalace pro můj tablet byla hororovým zážitkem, neboť po nainstalování nefungoval wifi adaptér, zřejmě kvůli špatně nainstalovanému ovladači. Navíc nic nebylo plynulé a bez internetu se prostě nedaly stáhnout potřebné aktualizace a ovladače, které neplynulý chod systému opravily. Musel jsem tedy provést zpětnou instalaci Win 8.1, kterou jsem našel v nabídce „Nastavení“ -> „Aktualizace a obnovení“ -> „Obnovení“ -> „Přejít zpátky na Windows 8.1“ (tato možnost je omezena na dobu 1 měsíce od upgradu, pokud počítač neobnovíte do továrního nastavení).
Nebudu líčit, že jsem i s tímhle měl potíže, ale s jistou pomocí se vše podařilo přeinstalovat a upgradovat do té míry, že už jsem se konečně mohl připojit, načež se mi stáhly aktualizace.
 Na pohled působí Windows 10 jako takové Windows 7, ale okořeněné o živé dlaždice a trošku jiným zpracováním, což pocítíte nejen v nabídce Start. Desítky tak přinášejí jen několik nových maličkostí, kam bych zařadil hlasovou asistentku, která u nás není k dispozici. Dále bych se zmínil o zobrazení úkolů, kde se dá vytvořit nová plocha, k zavírání aplikací či uspořádání na obrazovce. Ještě bych zmínil centrum akcí, kde je k nalezení něco jako notifikační lištu, kterou máte u mobilů i s rychlou nabídkou: Režim tabletu, Poznámky, Zamknout otáčení, VPN připojení aj. V poslední řádě bych ještě zmínil nový webový prohlížeč Microsoft Edge, který by měl být nástupcem Internet Explorer.
Celkově mi systém vyhovuje. Běží plynule, ale má své mouchy a nedostatky. Už několikrát se mi stalo, že jsem nemohl vyhledat aplikaci nebo spustit nabídku start. V neposlední řadě pak možnost přizpůsobení, kdy hlavní lišta je čistě černá a barva se nedá změnit Je možnost zprůhlednit listu, ale ne do takové míry jako u předchozích dvou systému. Nastavení rozlišení monitoru systém provádí automaticky, jelikož tuto možnost jsem nenašel. Také přihlašování k účtu mi přijde pomalejší.

Nakonec bych zmínil, že není kam spěchat. Windows nenabízí zatím nic převratného, kvůli čemu by člověk musel okamžitě přecházet. Žádné velké množství nových a hlavně chybějících aplikací. Hry s novými DirectX 12 zatím nejsou k dispozici. Proto bych těm, kteří váhají, doporučil vyčkat.

Komentáře

Oblíbené příspěvky