Recenze: Hunger Games - Aréna smrti


Autor/ka: Suzanne Collinsonová
Místo původu: Amerika
Originální název: The Hunger Games
Díl: 1.
Přeložil: Zdík Dušek
Počet stran: 321 (e-kniha)
Rok vydání: 2008
Rok vydání (u nás): 2010
Nakladatelství: Scholastic Press, an Imprin of Scholastic Inc.
Nakladatelství (u nás): Fragment
Věková skupina: Young adult
Žánr: dobrodružný román s prvky sci-fi

O autorce
Suzanne Collinsová je americká spisovatelka, autorka bestsellerových sérií Underworld Chronicles  a Hunger Games. Vystudovala obor dramatického psaní na New York University, kde získala titul M.F.A. V současnosti žije v Connecticutu.
Svou spisovatelskou dráhu v roce 1991 jako scénáristka televizních show pro děti. Po setkání s Jamesem Proimosem při práci na jednom z pořadů získala novou inspiraci: vrhla se na psaní vlastních knih pro děti.

Recenze
Příběh se odehrává v Severní Americe, v nedaleké budoucnosti a s novým jménem: Panem. Pod záštitou velkolepého města Kapitol, v čele s prezidentem Snowem, který pevnou rukou vládne nad všemi dvanácti kraji. Nepřipomíná vám to trochu totalitní režim? Ale co… Kdysi se třináct krajů vzbouřilo proti hlavnímu městu, což mělo za následek jejich následnou prohru a zničení toho jednoho z nich. Jako připomínku této rebelie si každý rok připomínají tuto událost pomocí Hladových her, v nichž se proti sobě postaví splátci z každého kraje, jeden chlapec a dívka, v rozmezí věku 12 až 18 let.
Kniha vypráví příběh z pohledu hlavní hrdinky Katniss a je psána v ich-formě, takže čtenáři se můžou vžít do její kůže. Jaké měla dětství, jak se musela starat o rodinu, aby neumřeli hlady a tak dále. Zjišťujete, že kraje jsou separované, lidé hladoví, kvalitní potravu si v dvanáctém kraji může dovolit jen málokdo. Všichni se pak snaží vypadat trochu k světu, když nastane den D, tedy sklizeně.
Zde se hlavní hrdinka dobrovolně hlásí za svojí sestru Prim a po boku má chlapeckého splátce Peetu, který jí zachránil před smrtí vyhladověním tím, že Katniss hodil schválně připálený bochník chleba. Kdyby to neudělal, naše nebojácná hrdinka by možná už nebyla. Společně se tedy vydávají do Kapitolu, kde začíná show.
Nemůžu si pomoc, ale hlavní hrdinka mě nějak nezaujala. Celou dobu mi přišla taková nabubřele ublížená a důležitá. Předpoklady k přežití v aréně má, díky střelbě s lukem. Snad tři čtvrtiny příběhu je o tom, jak kňourá nad tím, co bude s její rodinou, že jsou na ní závislí a bez ní třeba umřou hlady. Jak moc miluje svou sestru a proč nemá dobrý vztah s matkou. Nevím, nazval bych to takovou vycpávkou.
Teprve když soutěž začíná, projevuje se, o čem příběh je. O přežití, jak hlavní hrdinka hledá jídlo, chytá králíky a je lapena partou profíků na stromě. Už zde jde vidět, jak některý věci nejsou zdaleka promyšlené.
Vše do sebe pěkně zapadá. Nic se neděje náhodou, cestička pro hlavní hrdinku je tak uhlazená, že se o Katniss budete strachovat možná jednou, když se ocitá v opravdovém nebezpečí, ale vždy se najde někdo, kdo jí ochrání, nechá jít a ukazuje pomyslnou cestu k cíli. Za celou dobu jsem neměl pocit, že jde Katniss o holý život, že musí překonat něco, co je nad její síly. V jistých věcech mi pak přišla docela natvrdlá (zamilovaný Peeta).
Kniha se svižně četla. Je vidět, že se zaměřuje na teenagery, proto v ní není tolik nebezpečí ani brutality, kolik bych od Hladových her očekával. Hlavní hrdinka si za celý díl pořádně neušpinila ruce a neprokazuje, že si zaslouží vyhrát proto, že něco překonala, ale protože k tomu byla vyvolena vyšší silou (autorkou).
Tuto knihu bych se nebál svému dítěti svěřit do rukou, protože si z ní něco odnese. Pokud jste rodiče a máte v plánu přivést své dítě k čtení, toto by mohl být jeden z těch slibných titulů, který může rozhodnout o tom, jak se váš potomek ke čtení postaví.
Hodnocení: 7,5/10

Souhrn:
Co se mi líbilo
-          Vyobrazení světa
-          Myšlenka Hladových her –> TV show
-          Čtivost

Co se mi nelíbilo
-          Myšlení hlavní hrdinky
-          Souhra náhod v podání vyšší moci
-          Některé věci mi nepřišly tolik domyšlené
-          Trošku nudnější konec s náznakem pokračování

Komentáře

  1. Koukala jsem na seriál. Také se mi líbí myšlenka hladových her. Ovšem i zajímavý nápad nevynikne, pokud je hlavní postava nevýrazná, nezajímaá.

    OdpovědětSmazat
  2. Nevím, mě se film líbil víc, protože byl ochuzen o její myšlenky, který mě vůbec nezajímal a nemá povahové rysy, které by se mi na ní líbily. Myslím si, že už mohla umřít na tom stromě, kdyby nezasáhla "vyšší moc".

    OdpovědětSmazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky