Dojmy z finále páté řady GoT


Pátá řada Hry o trůny (Game of Thrones) je úspěšně za námi a já jen zděšeně koukám, co scénáristi dokázali z příběhovými linkami některých postav udělat. Ano, někdo chytře řekne, že kniha je kniha a seriál je seriál. Něco podobného říká i pan George R. R. Martin, čímž mě docela naštval a moje sympatie k němu získaly několik negativních bodů: „Nakonec se dostaneme ke stejnému konci…“.
Nevím, pokud má něco nějakou předlohu, tak by se jí to mělo držet, případně některé části vyškrtat nebo inovovat, ale úplně měnit podstatu příběhu jako třeba u Sansy Stark, jejíž charakter působí naprosto nepřirozeně. V jednu chvíli si můžete myslet, že má něco v plánu (o čem divák neví) a působí trochu odhodlaně, ale vzápětí udělá naprostý opak? Proč asi? Protože její postava do této situace vůbec nezapadá. Je to prostě holka, co sní o krásném lordovi z písních, a když pronese tvrdou větu „Ale ty jsi bastard!“ jde spíš o prázdná slova.
Osobně si myslím, že některé změny byly naprosto nelogické. Dokážu třeba pochopit změnu u Brien z Tartharu, která měla po cestě z Královo přístaviště naprosto úděsnou a zbytečnou dějovou linii (alespoň pro mě), takže jsem překousl to, že potkala Aryu a Sansu (třeba je v knize potká a neuspěje jako v seriálu), ale že zasadí Stannisovi smrtící ránu, tak to už je i na mě trošku moc.
Prostě mi tak zásadní změny přijdou nemyslitelné. Nejen že postava pak nepůsobí věrohodně, ale člověk si s nimi nemůže vytvořit pevné pouto. Proto mě nejvíce bavila Deanerys a Arya, kde toho moc pozměněného nebylo, ačkoliv tuším, že ne moc na dlouho.
Nechci jen kritizovat. Seriál je opravdu vynikající a není mu co vyčíst. Skvělé herecké obsazením, scény a jedinečná úvodní znělka. Kdybych nečetl knihy, určitě bych byl unešený z té nádherné podívané, ale jednoduše to nejde. Nejsem si jist, zdali se na šestou sérii vůbec těším.
A co vy? Jak hodnotíte pátou řadu? Líbila nebo nelíbila se vám? Četli jste knihy?

Komentáře

 1. Chápu, že čtenář může být spravedlivě naštván přístupem tvůrců seriálu. naštěstí nemohu srovnávat a tak mě pátá řada nezklamala. Co se Sansy týká, její změna mi přijde logická. i naivní holka se zatvrdí, když dostane pár lekcí od života. Alespoň se její postava vyvíjí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jako, chápal bych změnu k lepšímu, ale ona se chvíli tváří, že je odhodlaná něco změnit, pak kňourá a potom je zase tvrdá v kramflecích, kdy se nebojí říct, že je "Bastard", ale před tím si ještě hraje na chuděru, že jí mlátí. Nepůsobí to moc logicky...

   Smazat
  2. Asi se teprve hledá :D Uvidím, co s ní bude dál

   Smazat
  3. Já šestku zhlédnu jedině tehdy, až přečtu šestý díl knihy, jinak se seriálem končím...

   Smazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky