Recenze: Spása templářů


Autor/ka: Raymond Khoury
Přeložil/a: Hana Pernicová
Místo původu: Libanon
Originální název: The Templar Salvation
Český název: Spása templářů
Počet stran: 407 (e-kniha)
Rok vydání: 2010
Rok vydání (ČR): 2011
Nakladatelstvím: Dutton, NY
Nakladatelství (ČR): Domino
Věková skupina: 15+
Žánr: akční thriller
Anotace:
Po pěti letech vám můžeme nabídnout volné pokračování thrilleru Poslední templář, jedné z nejúspěšnějších knih uplynulého desetiletí!
Konstantinopol, rok 1203.
Zatímco drancující vojska čtvrté křižácké výpravy obléhají město, tajná skupina templářů usiluje o dosažení bohulibějšího cíle: nalézt vzácné církevní dokumenty a přepravit je do bezpečí, aby nepadly do rukou benátského dóžete. Dávají se na útěk se třemi plnými truhlicemi, ale bohužel nežijí dost dlouho, aby se mohli seznámit s jejich obsahem…
Vatikán, současnost.
Agent FBI Sean Reilly si získal důvěru nejvyšších církevních představitelů, ale nyní musí poskytnutou důvěru zneužít. Kdosi totiž unesl jeho partnerku Tess, a klíč k její záchraně leží právě ve sklepeních tajných vatikánských archivů, konkrétně ve spisu s názvem Fondo Templari. Sean však brzy zjistí, že o vzácný rukopis pojednávající o tajné historii templářského řádu mají zájem i jiní lidé…
Můj názor:
Jelikož jsem četl předchozí díl „Poslední templář“, který mě svým koncem tak trochu zklamal, věřil jsem, že pokračování přinese odpovědi na některé mé otázky a uspokojí mou potřebu zadostiučinění. Zčásti se stalo, ale ani tak jsem nepocítil takový ten pocit, že vše dopadlo, jak by mělo.
Zpočátku mě příběh bavil. Měla spád i zajímavou zápletku, avšak během několika následujících kapitol se všechno obrátilo k tomu nejhoršímu možnému scénáři a já měl pocit, že místo knihy o bájném tajemství templářů čtu akční příběh, kde vybuchují auta do vzduchu, přičemž umírají nevinní civilisté, zběsilá jízda na dálnici a mnohem více akčních kapitol. Tyto pasáže mě naprosto nebavily a ke konci jsem je letem světem přehlížel, protože rušily onu tajuplnou atmosféru.
Na druhou stranu mě nejvíc zaujaly historické vsuvky, které se týkaly templáře Konráda, po jehož stopách se vydává Tess a hlavní záporák, aby našli ono ztracené tajemství templářů, jež souvisí s tím z prvního dílu.
Sečteno a podtrženo, kniha spíše zklamala. Místy byla až předvídatelná a nejvíc na samotném konci, kdy už jsem očekával, že přijde super akční kapitola, hodná agenta 007, pardon, tedy agenta FBI Seana Reillyho. Naštěstí, tentokrát příběh dopadl tak, jak bych si to alespoň částečně představoval u prvního dílu.
Pokud hledáte něco akčního, mohu jen doporučit. Ale jestliže toužíte po záhadách, mrazivé atmosféře a napínavě vyprávějící příběh s neočekávaným vyvrcholením, Spása templářů není pro vás ani pro mě. 
Moje hodnocení: 6,5/10
Můj souhrn:
Co se mi líbilo:
-          Historické vsuvky

Co se mi nelíbilo
-          Hlavní hrdinka a její postavení jako matky
-          Hodně akčních pasáží
-          Jistá předvídatelnost

Komentáře

  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětSmazat
  2. Myslím, že kombinace příběhu slibujícího poodhalení roušky tajemství a záhad s pasážemi jako vystřiženými z filmů o Jamesi Bondovi, který již trochu vyšuměl, není nejlepší nápad

    OdpovědětSmazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky