Revenge skončil, snad


„Předtím, než se vydáš na cestu pomsty, vykopej dva hroby.“ Tímto citátem od Konficiuse začíná pilotní díl amerického seriálu Revenge (česky „Pomsta“), který byl vysílán na stanice abc (u nás „Prima Love“). Tuto TV show sleduji už od prvního dílu a v mém srdci si našla místo, ačkoliv Revenge je zaměřený spíše na druhou polovinu lidstva (ženy), ale i tak jsem s ní strávil celé čtyři roky života a nevynechal jsem ani jeden díl.
Hlavní protagonistkou je Amanda Clarce alias Emily Thorne, která přijela do Hamptons v New Yorku, aby pomstila křivdu spáchanou na svém otci, jenž byl obviněn z teroristického útoku, který na něho narafičila rodina Graysonových (Conrad a Victorie) na Davida Clarka, otce Amandy, která díky tomuto incidentu jako malá holka skončila v nápravném zařízení. Po dobu svého pobytu jí bylo vštěpováno, že její otec je vrah a terorista. Pravdu se však dozvídá teprve tehdy, když si přečte otcovi deníky, který jí předá Nolan Rose i s bohatstvím, které pro ní otec zanechal.
Místo toho, aby Amanda udělala to, co po ní otec chtěl v denících (odpustit Graysonovým), vydává se na cestu pomsty, jelikož ona jim nedokáže odpustit tuto křivdu, díky níž přišla o otce
a roky strávené s ním. A tak se po několika letech vrací s jiným jménem: Emily Thorne a v Hamptons jí nikdo nepoznává, ani Victorie, která měla s jejím otcem aféru a která je vlastně úhlavní nepřítelkyní Emily/Amandy.
Tak začíná příběh pomsty, kdy se hlavní hrdinka dostává rodině Graysonových pod kůži a likviduje všechny, kteří za tou fraškou stojí (tedy, zrujnuje jim vztahy, pracovní styky apod.). Takhle nějak se ve zkratce příběh vleče celé čtyři sezóny, během nichž zemře několik hlavních protagonistů. Navíc po první řadě odchází Mike Kelley, jenž seriál vymyslel a jeho místo zaujímá někdo jiný. To se postupně projevuje i na kvalitě Revenge, ačkoliv dával podměty svému následovníkovi
Příběh mě zaujal tím, že vlastně řeší morální rozhodnutí (pomstím smrt svého otce), lidské jednání a lži, kdy se některé postavy využívají navzájem, aby dosáhly svého cíle. Třeba taková Victorie je mrcha prvního třídy, ale i tak se dokáže brát za oběť. „Já za to nemohla, udělala jsem to kvůli Danielovi. // To máš za to, že jsi…“ Několikrát padlo. Podle mě jen sama sebe musela přesvědčovat o tom, že neměla na výběr a ani do hořkého konce si nepřizná pravdu: že si za to tak trochu může sama.
Na druhé straně Emily/Amanda, která toho hodně obětuje a překročí místy mez zákona, aby nakonec dotáhla svou pomstu ke sladkohořkému konci.
Jsem toho názoru, že čtvrtá řada ani nemusela být. Přišlo mi, že ke konci třetí řady měl seriál tak nějak skončit, ale ono ne. Poslední sezóna mi pak přišla, že už se mezi sebou všichni mstí navzájem, jelikož nemají nic lepšího na práci, až do samotného finále, které mi přišlo tak nějak odfláklé a narychlo upečené. Všichni, co se tak nějak drželi s Vicky za ruce, utekli během jedné episody pryč. A tak všichni žili šťastně až do smrti.
Konec.
Ano, opravdový konec, který se u málokterých seriálů povede, pokud nejsou během svého vysílání zrušeny. Takovým příkladem může být Revolution („Revoluce“), který skončil podle mě v tom nejlepším, ačkoliv se má dočkat komiksové podoby, čemuž zrovna neholduji.

Proto jsem rád, že tyhle čtyři roky měly své plody a s klidem si můžu zavzpomínat na okamžiky, které se mě nějak dotkly. Písničku, která mi do smrti uvízne v hlavě a všemožné hlášky.

Komentáře

  1. Zase jeden seriál, který jsem ke svojí škodě neviděla

    OdpovědětSmazat
  2. Dobrých seriálů je spousta, jen najít to, co se komu líbí.

    OdpovědětSmazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky