Dojmy z páté řady Hry o trůny


Původně jsem měl úmysl sepsat souhrn před začátkem páté řady seriálu Hra o trůny. Ale posléze jsem si to rozmyslel, když jsem si všiml, že všichni přede mnou něco podobného napsali. Tak proč se přidávat? Raději napíši, jaké ve mně vzbuzují dojmy zatím odvysílané epizody.
Na pátou řadu jsem se velmi těšil. Popravdě, patřím mezi ty, kteří už tak nějak tuší, jak to bude dál, ale zároveň se obávají toho, co bude jinak oproti knižní předloze. Bohužel, změnilo se toho tolik, že ani nevím, jestli mám sledovat seriál dál, nebo raději čekat, až vyjde šestá kniha.
První epizoda páté řady mě zaujala hned na začátku. Nejprve jsem byl zmatený, ale během pár sekund se mi vybavila pasáž z knihy, jak se vydává malá Cersie za čarodějkou, aby zjistila něco víc o své budoucnosti - touze stát se královnou.
Úvod se tedy držel vcelku obstojně, druhá epizoda mě taky bavila, ale vše se náhle změnilo, když přišla třetí a čtvrtá epizoda, kde je jasné, že některé postavy přišly o svou dějovou linii, jako například Tyrion, kterého unesl Jorah Mormont. Tohle se stalo, avšak před tím cestoval s někým úplně jiným, než s Varysem, ale nebudu spoilerovat knihu, jen mi to nepřišlo zbytečné.
Dále tu máme Brienne z Thartu. Ta nikdy nepotkala Aryu ani Sansu, což mě tolik netrápí, protože její dějová linka byla po vraždě krále Joffreyho trošku nudná, avšak s tím jsem se ještě jaksi taksi dokázal smířit.
Naopak, co se mi nelíbí je změna Sansy. Sice jde o jednu z postav, kterou v Písni ledu a ohně obzvlášť nemusím, protože je hloupoučká a naivní, ale tohle bych opravdu nečekal. Navíc, když už jí ztrestat, tak proč zrovna využít Ramsayem Boltonem, který si v knize vzal falešnou Aryu? Raději bych Sansu viděl zemřít krutou smrtí, než znásilněnou a zmlácenou. Prostě, nějak mi ta změna k této postavě nesedí.
Nejvíc jsem však spokojený s Deanerys. Ta jakž takž ještě má svou dějovou linku, i když si nevybavuji, že by popravila osvobozeného otroka, ale to už je jen detail, který není zas tak důležitý.
Osobně mě spíš zaráží drastické změny, které mi přijdou nesmyslně odstraněny nebo pozměněny. Přeci jen se ze seriálu vytrácí ta atmosféra, kterou naleznete v knihách. Jen si nedokážu představit, co zplodí seriáloví producenti a jak to vlastně ovlivní tvorbu G. R. R. Martina, tedy Vichry zimy a „A Draem of Spring“. Popřípadě, zda se vůbec někdy dočkáme nějakého konce, protože HBO lační po více než sedmi sezónách.
Škoda, že z dosti zajímavého fantasy-historického eposu se stává spíš krvelačná a sexu chtivá show, která určitě předežene knihy a minimálně vyzradí, kdo další umře, pokud se HBO nerozhodne udělat třeba spin-off ze světa Hry o trůny, aby dali více času Martinovi dopsat knihy.
Určitě napíšu ještě celkový dojem z celé řady. A jak to vidíte vy, kteří jste četli knihu, a také sledujete seriál?

Komentáře

  1. Knížku jsem sice nečetla, jen malinkou ukázku, ale souhlasím, že v seriálu je krve až moc

    OdpovědětSmazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky