Free to play hry


Free to Play, F2P nebo také česky „hrát zdarma“ (lze chápat i jinak), což není zas tak úplně pravda. Během několika málo desítek minut zjistíte, jak tahle metoda vlastně funguje. A ptáte se, proč o tom píšu? Přeci proto, že na F2P hry neustále narážím, a spíše vidím jejich temnou stranu síly.
Pokud vás můj názor nezajímá, tak dál nečtěte a opusťte tento blog, jelikož zde interpretuji sám sebe, tedy své myšlenky.
Říkáte si, že nevíte, co to F2P hra je? Stačí se pořádně rozhlédnout kolem sebe a všimnete si, že na nás tyto hry útočí ze všech stran. Na sociálních sítí, v telefonech a dokonce i na Steamu. Jsou všude kolem nás, ale je to vlastně dobře? Na tuto otázku si musí každý odpovědět sami, protože jsme individualisté a ne každý si může nebo chce sáhnout hluboko do peněženky (v tomto případě spíš na bankovní účet, ale určitě existuje i jiný platební způsoby).
Ještě než se pustím do tématu, tak musím říct pár slov:
Jsem hráč, za hru si zaplatím, ale musí mi něco dát. Většina F2P her jsou z velké části onlinovky, jimž moc neholduji. Raději hraju hry s příběhem, kde nejsou žádné rušivé elementy. Hraju proto, abych se bavil a byl v pohodě, protože se chci odreagovat od každodenního stresu. O tom podle mě hraní her je.
Jenže F2P model na to jde jinak. Postaví vás většinou před návykovou a chytlavou hratelnost. Časem pak zjišťujete, že ve hře prostě něco vázne (stavba, suroviny, energie – v případě stavitelských her typu FarmVille), takže máte dvě možnosti:
1.      Počkám, až budu mít suroviny, potom začnu stavět (mnohdy nekonečně zdlouhavé).
2.      Zaplatím si (nejrychlejší), ALE fakt za to chtějí platit? Uspokojíte jen potřebu toho, že chcete mít něco dřív? Ale co potom? Přijde další následující situace a díky tomu se s vámi může táhnout dál a dál.
F2P hry jsou velmi dobře vymyšlený. Pokud vás hra chytne, tak už vás nepustí, neboť když jí propadnete jako budoucí narkoman, který zjistí, že poprvé to bylo hezké, ale po druhé to bude ještě lepší (teď vtipkuji), tak neustále budete toužit po své další dávce radosti.
Bohužel, ve F2P můžete utratit tisíce, desetitisíce možná i statisíce! Stojí to za to? Řekl bych, že je to 9 her z 10ti, že byste z hry něco vytěžili, jestliže se nejedná o hru typu DOTA 2 nebo Leag of Legends, kde existují turnaje, ve kterých můžete vyhrávat reálné peníze. Ale kolik z nás se může nazývat profesionálním hráčem?
Proto si musíte ujasnit, co od hry očekáváte. Hrajete pro zábavu, strávit čas nějak trochu smysluplně nebo si jen odpočinout? V tomhle případě nevidím, proč do něčeho takového investovat peníze. Pokud vás k tomu hra neustále vybízí a hází klacky pod nohy s každým levelem, tak bych od ní dal ruce pryč, protože se vytrácí cíl hry: bavit, radost atd. Vytratí se věty typu: „Já jsem to dokázal, porazil jsem ho!“.
Hrál jsem spoustu F2P her, ale doposud jsem nenašel nic, co by mě nějak zaujalo. V současné době hraji The Witcher: The Battle Arena a Heartstone Heroes of Warcraft. Obě tyto hry jsou F2P, ale mají jednu velkou neduhu. Pokud narazíte na někoho, kdo je lepší než vy; ať už si lepší zbroj nebo karty poctivě vydobyté či lehce koupené, začne pro vás peklo. Záleží na tom, jak moc odolní jste. Nejlepší způsob je si zanadávat či do něčeho praštit (polštář, koleno apod.), popřípadě to na nějakou dobu utnout a zahrát si fakt něco, co vás nebude frustrovat.
Osobně mi na F2P vadí jen to, že ve hře (pokud je o MP hru), prostě trpí ti, kteří jí nehrají od začátku nebo si nezaplatí. Podle mě by proti sobě měli stát lidi, kteří si na vybavení vydělávají hraním. Druhá strana mince by měla tedy hrát se svými protějšky, kteří si platí, ale toho se nikdy nedočkáme.
Bojím se jen toho, že se časem většina her přesune na F2P model. Jestli se tak někdy stane, tak končím s hraním. Nehodlám utrácet za to, abych ve hře netrpěl, ale za to, abych se bavil a neměl starosti s tím, že se podobná situace bude opakovat.
Nemůžu upřít F2P hrám jejich návykovost a mnohdy i zajímavost, kterou u mě kazí poplatky. Klidně bych za hru dal za hru v rozmezí osm set až tisíc dvě stě korun, ale bez rušivých elementů. Proto berte tento článek spíše jako varování před nebezpečím, které tyto hry mohou skrývat.

Komentáře

  1. Zde mohu jen vyjádřit naprostý souhlas .

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Třeba se jednou někdo ozve, že nesouhlasí :D Zatím tu komentujeme jenom my dva :)

      Smazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky