Recenze: Middle-earth: Shadow of mordor

Pár slov na úvod:

Ačkoliv jsem zprvu na tuto hru pohlížel s trochou skepse, nakonec se ukázalo, že hra stojí opravdu za to. Her na téma Lord of The Ring jsem moc nehrál (zkoušel jsem pouze MMO a War in the North, která mě už ze začátku odradila). Proto musím uznat, že Middle-earth od studia MONOLITH se povedla, a to zrovna nejsem velký fanoušek Pána prstenů, třebaže s touto hrou se všechno změní.
Neodsuzoval bych hru jen proto, že si bere již fungující prvky z jiných, úspěšných her jako je Assassin’s Creed nebo Batman. Osobně si nedokážu představit, jak by hra vypadala, kdyby se vydala svou vlastní cestou. Zřejmě by nebyla tak úspěšná. Hra má i své vlastní prvky jako systém Nemesis. Ten mě opravdu překvapil, neboť něco podobného jsem ještě nezažil. Pokud vás ve hře zabil nějaký Ork, tak si to nejen pamatoval, ale také zesílil.

Příběh:

Hlavní postava je ranger Talion, který na začátku hry umírá, protože je obětován s celou svou rodinou. Avšak není mu dopřána posmrtného života, poněvadž je svázán s duší stvořitele prstenu (toho prstenu, kterého znáte z knížek nebo filmů), abyste se vydali na cestu pomsty.
Osobně se mi příběh hodně líbil a nechci ho spoilerovat, takže spíš mohu jen dějovou linku pochválit. Myslím si, že by se za něj nestyděl ani samotný Tolkien, ale to už je můj subjektivní názor. Takže patří k těm lepším příběhům, které moc her podobného žánru nemá.
Během hry se také setkáme s dvěma známými postavami s  universa Pána prstenů a obě působí věrohodně. Více už budete muset zjistit sami.

Hratelnost a herní svět:

Middle-earth si z Assassisn’s Creed bere lezení po budovách, zatímco z Batmana využívá soubojový systém, který je tak plynulí, že mu není co vytknout. Vše funguje bez jediného problému.
Hra nestaví pouze na těchto dvou prvcích, ale má i RPG prvky (vylepšení postavy nebo zbraní pomocí run).
Postavu vylepšujete tak, že sbíráte XP, které dostáváte za plnění hlavních a vedlejších misích (nejvíce). Také lze získat zabíjením Orků nebo sbíráním sběratelských předmětů, které naleznete. Postupně tak můžete vylepšovat vlastnosti Rangera nebo elfského kováře prstenů, u něhož vylepšujete nadpřirozené schopnosti, zatímco u Taliona jeho bojové schopnosti.
Zbraně (meč, dýku, luk) zase potřebují runy, které padají z padlých Orků, kteří jsou součásti Sauronovi armády a nabízí různé vylepšení pro již zmíněné zbraně. Dají se různě kombinovat a dodávají tak výhodu v souboji s armádou orků, která vám zkříží cestu nejednou.
Herní svět je rozložen do dvou map, na nichž jsou rozmístěny elfské věže, díky nímž se můžete snadněji přesouvat z jednoho koutu mapy na druhý. Navíc hra má skvělou grafiku, kterou se zatím může pyšnit jen málo her.

Můj verdikt:

Hra se opravdu povedla a určitě bych jí jen doporučil. Pokud jste fanoušky AC série nebo Batmana, tak neváhejte a kupte si Middle-earth, protože tím nic nezkazíte. Totéž platí pro fanoušky LoTR, kteří určitě neprohloupí, a dalo by se říct, že jde o povinnost. Navíc poslední AC: Unity byl jen lacinou ukázkou toho, kam herní série spěje.
K hraní nepotřebujete žádné speciální znalosti světa Pána prstenů, což mě potěšilo. Co jen zamrzí je, že hra nedisponuje alespoň českými titulky, které by si určitě zasloužila. Dále mě odrazovali vedlejší úkoly, jejichž cíl jsem občas nepochopil, nebo spíš jsem nevěděl, jak danou schopnost použít či jestli s ní ještě nedisponuji.
V dnešních dnech už naštěstí Hra má neoficiální češtinu od herního obchodu x-zone, který jí zřejmě bude nějakou dobu držet pro své zákazníky, kteří si u nich hru zakoupili. Věřím však, že se čeština brzy dostane i mezi ty z nás, kteří jsme jí zakoupili jinde.


Moje hodnocení: 9.5/10

Komentáře

Oblíbené příspěvky