Recenze knihy: Poslední templář


Autor/ka: Raymond Khoury
Přeložil/a: Hana Pernicová
Místo původu: Libanon
Originální název: The Last Templar
Český název: Poslední templář
Počet stran: 395 (e-kniha)
Rok vydání: 2005
Rok vydání (ČR): 2006
Nakladatelstvím: Ziji, Londýn
Nakladatelství (ČR): Domino
Věková skupina: 15+
Žánr: thriller

Anotace:
Akkon, 1291.
Zatímco poslední křesťanská bašta neodvratně padá do rukou muslimům, hrstce templářů se podaří prchnout se záhadnou truhlou, kterou jim svěřil umírající velmistr řádu.
New York, současnost.
V Metropolitním muzeu probíhá vernisáž výstavy Poklady Vatikánu. Uprostřed ceremoniálu do budovy vtrhnou čtyři muži v templářském odění a brutálně zlikvidují každého, kdo jim vstoupí do cesty. Archeoložka Tess Chaykinová z úkrytu zděšeně přihlíží, jak vůdce nájezdníků bere z vitríny jakýsi podivný předmět, utrousí několik latinských slov a vzápětí se svými druhy mizí v ulicích.
Vyšetřováním je pověřen tým FBI v čele se Seanem Reillym. Mrtvých přibývá a je stále zřejmější, že ukradený předmět hraje v případu klíčovou roli. Sean a korunní svědkyně Tess jsou vtaženi do ponuré a tajemné historie templářského řádu. Na každém kroku jim jde o život, protože někdo se chce postarat, aby dávná tajemství zůstala navždy pohřbena. A není divu, protože tato tajemství by mohla otřást samotnými základy křesťanské víry a vést k odhalení faktů, které církev úzkostlivě tajila celé dva tisíce let.

Můj názor:
Doslovně jsem po přečtení D. Brawna a jeho mistrovského díla Šifra mistra Leonarda hledal něco trochu podobného. Tato kniha mě zaujala, protože šlo o templáře, kteří jsou vlastně i hlavními záporáky v herní sérii Assassin’s Creed, takže jsem se o nich chtěl dozvědět víc. Takhle nějak jsem se dostal ke knize, a vlastně jsem viděl i oba filmy a mám i pokračování knihy.
Osobně se mi v knize líbily lekce historie o templářském řádu. Vím, že všechno nemůže být pravda, protože jde vlastně o konspirační teorii a příznivce náboženství (křesťanství) nemusí zrovna nadchnout jeho myšlenka a tajemství opředené kolem zániku těchto tzv. božích vojáků, kteří byli během jediného dne vyhlazeny samotnou církví a za pomoci krále.
Příběh začíná v Manhattanském muzeu, kde se seznamují hlavní postavy Tess a Reilly. Hlavní hrdinka je ctižádostivá žena, archeoložka a hlavně svobodná matka, takže je jasné, že loupež nenechá jen tak. Začíná se tedy zajímat o to, co maskovaní zloději na koních, oblečení jako templáři, vlastně ukradli. Vrhne se tak do pátrání na vlastní pěst.
Na druhé straně je zde agent FBI, Reilly (tak ho autor z větší části uvádí v knize), osamělý a s vírou v boha. Vyšetřuje loupež v muzeu, protože jeden z jezdců usekl hlavu jednomu policistovi. Vydává se tak po stopách zločinců, ale zjišťuje, že není jediný, kdo po jezdcích jde.
Proto příběh docela dobře plyne. Je akční, plný tajemství a historie.
Jsou tu i nenápadní zločinci. Mazaní, chytří a vlastně by ani nemuseli být padouchy, kdyby si každý z nich nešel za svým (odhalit pravdu o křesťanství x ututlat pravdu).
Osobně mě kniha bavila, ačkoliv konec se doslova vlekl a končil až nesmyslné, takže vlastně celý příběh postrádal smysl. Pokud tedy nečekat, jak dopadne milostný vztah obou zmíněných hrdinů, protože ten se na konci vyjasňuje.
Kdybych nevěděl, že příběh má pokračování, tak bych asi sáhl po trochu horší hodnocení, ale co přidán tady, v případě zklamání uberu u dalšího dílu.

Moje hodnocení: 7,5/10

Můj souhrn:
Co se mi líbilo:
-          Tajemství střežené templáři
-          Historické vsuvky

Co se mi nelíbilo
-          Hlavní hrdinka a její postavení jako matky
-          Konec příběhu

Komentáře

Oblíbené příspěvky