Recenze knihy: Dracula


Autor/ka: Bram Stalker
Přeložila: Tomáš Korbář
Místo původu: Velká Británie
Originální název: Dracula
Počet stran: 558
Rok vydání: 1966
Rok vydání (ČR): 2010
Nakladatelstvím: Jarrolds Publishers Ltd.
Nakladatelství (ČR): XYZ s. r. o.
Věková skupina: 15+
Žánr: horor

Anotace:
Nejslavnější hororový příběh popisuje formou dopisů, deníkových záznamů a novinových výstřižků děsivé věci, které se odehrávají v blízkosti tajemného hraběte. Jak odhalí právník Jonathan Harker, s hrabětem není vše v pořádku. V ohrožení se ocitá i Harkerova snoubenka Mina, proto přijíždí profesor Van Helsing a začíná hon na upíra.

Můj názor:
Kdo by neznal Drákulu nebo v dnešní době tak populární upíry (převážně díky tvorbě L. J. Smith a S. Mayerové, ala dívčí romány). Pro ty z vás, kteří si nepotrpí na obou zmíněných autorkách (určitě jich je víc, ale já jsem se s nimi doposud neseznámil), tak je tu Dracula od  Brama Stalkera. A věřte mi, tohle není červená knihovnička, ačkoliv zde nalezneme dva milostné vztahy.
Osobně si myslím, že kniha ve svých dobách musela být opravdovým mistrovským dílem. Na dnešní dobu už je toto téma tak vyrabované, že si nebudete lámat hlavu nad tím, kdo vlastně hlavním postavám saje krev a čtenáři přeci budou křičet: „No přece upír, ty hlupáku!“, což je docela na škodu.
Příběh je vyprávěn formou deníků a novinových výstřižků, které jsou řazeny podle časové osy, nikoliv podle toho, jak je hrdinové v knize našli, což ničemu nevadí. Žádná z hlavních postav mi nebyla nesympatická a vyloženě jsem se při čtení nenudil, ačkoliv to se u některých dnešních knížek nedá říct.
Nevábnou vadou na kráse jsou někdy až nekončící odstavce, jenž se rozprostírají i někdy přes čtyři stránky a nejednou jsem ztratil niť. (Omlouvám se za spoiler) Dále mě trochu zarazil tragický osud Lucy a řešení její neustálé ztráty krve. Začal jsem si doslova kousat nehty a říkat si: „Pro Boha, kdy už to skončí.“, neboť se tři čtvrtě knihy zaobírala tím, kam vlastně její krev mizí a kolik mužů už jí vlastně věnovalo svou životodárnou tekutinu, aby sličnou Lucy nakonec nezachránili před jejím osudem.
Dále už příběh pracuje s přesností hodinek. Všechno odsýpá a nemohu snad najít žádné výtky. Hrozně mě zaujali Draculovi schopnosti, o nichž jsem vůbec neměl potuchy a poprvé jsem nechápal, jak to vlastně je možné, že se upír dokáže dostat z rakve, která je ještě zadělaná hřebíky (smích).
Osobně, dílo na mě moc hororově nepůsobilo. Dostala mě snad jen jedna scéna, při níž mi pracovala fantazie až moc dobře, takže jsem se nemohl zbavit pocitu nevolnosti. Škoda, že podobných scén tam není více.
Pokud jste ještě nečetli žádný upírský příběh, mohu jen Draculu od Brama Stolkera doporučit. Jde o první ztvárnění upírské legendy, inspirující nejednoho autora. Pokud však máte již s upíry tu čest, příběh vám nepřijde tak hrůzostrašný a pořádně si nevychutnáte nejistou atmosféru, která jinak z tohoto příběhu sálá.

Souhrn
Co se mi líbí:
-          Všechny hlavní postavy
-          Schopnosti upírů

Co se mi naopak nelíbí:
-          Opakovaná situace, která zdržuje od příběhu
-          Nekončící odstavce, ve kterých se lze snadno ztratit
-          Nevyužitý potenciál na konci příběhu


Moje hodnocení: 8,5/10

Komentáře

  1. Pěkná recenze , která může čtenáře nalákat na četbu dílka 50 let starého..Příběh dobře znám z filmu , kde je situace kolem Lucy přece jen podána dramatičtěji a ne tak rozvlekle jako v knize. Jinak podání příběhu formou deníku vypadá zajímavě :)

    OdpovědětSmazat
  2. Ano, film jsem taky viděl. Snad i černobílí, ale to už je pekelně dlouho. Jen co jsem to však dočetl, tak jsem si pustil Draculu, co prodávali snad s novinami nebo je teď prodávají v takových těch Stánkách (DVD), ale knize se to nevyrovná.

    OdpovědětSmazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky