Recenze Assassin’s Creed: Unity


Pár slov na úvod:
Ubisoft (dále „UBI“) vydává svého prvního next-gen Assassina pro Playstation 4, Xbox One a PC. Bohužel, jak už u UBI bývá v poslední době zvykem, přichází komplikace. Osobně si myslím, že celá série Assassn’s Creed (dále „AC“) jde ke dnu s každým novým dílem, který se od druhého dílu drží tradice: „Každý rok, alespoň jeden AC!“
Podle mého úsudku jde o špatný krok. Zprvu možná pro PC hráče, avšak Unity přináší to samé, na co si stěžují PCčkáři (špatně udělanou hru)! Avšak ani to neodradí UBI pokračovat v této tradici, která jim snad časem uškodí. Na svět už totiž unikly informace o dalším připravovaném dílu AC (Victory), natož že se letos chystá konverze konzolového AC: Rough (pro PC, časem možná i pro next-gen konzole), která je vlastně ACV: Black Flag, převlečená do jiného kabátku.

První pohled:
Unity na první pohled působí opravdu úchvatně. Grafika je naprosto úžasná – hlavně interiéry budov. Líbí se mi i nový způsob lezení na budovy a z budov, kdy zmáčknutím dvou tlačítek Arno (hlavní protagonista Unity) šplhá nebo parkurově slézá. Dokonce úplně mizí budoucnost (smršťuje se na jednu cat-scenu) což mi přijde docela smutné. Právě tenhle sci-fi prvek (cestování do minulosti) mě na hře nejvíc zaujal a bavil.
Herní svět je rozsáhlí. Už od doby, kdy se dostáváte do Paříže, je vám celá herní mapa otevřena a vy volíte mezi příběhovou linií nebo vedlejšími aktivitami, kterých je opravdu mnoho, většinou sběratelského charakteru, ale naleznete zde i vyšetřování, nájemné vraždy nebo kooperační mise. Je toho tolik, že bude pouze na vás, do čeho se nejprve pustíte.
Hra obsahuje RPG prvky, kdy si Arna vylepšujete (oděv, zbraně a schopnosti), což se ve hře docela citelně projeví na hratelnosti, protože v různých oblastech mapy jsou různě silní nepřátelé. Také můžete spravovat budovy a plnit mise, za jejichž splnění získáte větší příjem herní měny, kterou potřebujete ke koupi vybavení a spotřebního zboží (bomby, skryté čepele, atd.).

Příběh:
Příběh mi přijde takový nezajímavý a nelogický. Má perfektní zasazení ve francouzské revoluci, ale UBI jako by nechtělo využít potenciál této historické události. Prostě se honíte za odhalením pravdy. Kdo to vlastně zabil chlápka, který se Arna ujmul, když jeho otec byl zavražděn (proč, to zůstává záhadou).
Zápletky jsou tak klišovité, až z toho zabolí u srdce. I příběh Edwarda Kenwaye měl větší smysl. Vztah Arna a Élise do příběhu nic nevkládá. Navíc, celé to tak nějak nudně zakončené. Nevím, jestli na tom další díly budou líp.

Kooperace:
Marně jsem čtvrt roku někoho přemlouval, aby si se mnou zahrál. Nejde výhradně o tu špatnou část hry. Přijde mi, že by to mohla být i legrace, ale za předpokladu, že hrajete s někým, koho znáte.
Každá mise začíná nějakou zajímavou cut-scéno, což dokáže oponovat i samotnému příběhu. Mise však jsou plné bugů. Občas se stane, že se zasekne umělá inteligence, ale to je tak jediná výtka.

Verdikt:
AC Unity by nebylo tak špatnou hrou, kdyby si na ní UBI dal záležet a propracoval víc příběh. Navíc se hra vrací ke kořenům, ale nejvíc asi zamrzí RPG prvky, kdy neumíte ani nejzákladnější assassinské techniky, jako je například schovat se mezi dvěma sedícími lidmi apod. skvosty, což trochu zarazí.
Docela mě štve i systém „Zasvěcence“, který nefunguje, jak by měl. Truhly, které jsou s tímto spjaty, prostě neotevřete, pokud nemáte dostateční level. Navíc jsou tu i modré truhly, které otevřete jen za předpokladu, že si stáhnete appku pro tablety (je to úplně k ničemu, časem to omrzí).
Hru provází různé technické nedostatky, které nezmizely ani po čtvrtém opravném balíčku (na konzoli PS4). Proto tuhle hru nedoporučuji kupovat. Herní značka klesla k takovému průměru, že raději doporučuji vrátit se k starším dílům nebo koupit až v 75% slevě


Moje hodnocení: 4,5/10

Komentáře

Oblíbené příspěvky