Recenze knihy: Křišťály moci – Zrada temného elfa


Základní informace:
Autor/ka: Michaela Burdová (www.michaelaburdova.com)
Místo původu: Česká republika
Díl: První
Počet stran: 296
Rok vydání: 2010
Vydavatel: Fragment
Věková skupina: young adults (pro dospívající)
Žánr: dobrodružné fantasy
Anotace ke knize:
Vítejte v Mianthilii, čarovné zemi elfů! 
Síly dobra a zla stojí proti sobě! Temní a Bílí elfové se dávají do boje o sedm křišťálů moci, jejichž prostřednictvím je možné ovládnout celý svět. Dle proroctví může křišťály najít a získat pouze obyčejná venkovská dívka Neilin, která však o svém poslání nic netuší. Dívky se snaží zmocnit Temný elf Izgraël, proti kterému stojí bojovník bílých elfů Arwin.
Jak dopadne boj dvou mocných znepřátelených sil? 
Podaří se Neilin najít a získat první z mocných křišťálů?

Můj názor:
Knihu jsem si pořídil v elektronické podobě (za pouhou 1 Kč v obchodě Knihy Play) a začal jsem číst. Vůbec mi to nedělalo problém. Příběh začal zajímavě, i celý koncept knihy (námět) působil lákavě. Proroctví o vyvolené, která dokáže najít křišťály moci, aby svrhla Temného pána, jenž po křišťálech prahne a vládne zlou rukou světu a není nikdo, kdo by se mu postavil.
Svět je úžasný. Jsou zde legendy, bájná zvířata, zajímavá místa, elfové a zajímavě znějící názvy a jména.
Příběh však padá na tom, na čem je postaven. Myslím si, že pokud se jedná o první knihu, tak by měla demonstrovat sílu hlavního hrdiny.
Bohužel dochází k opaku. Ten nic pořádně nedemonstruje. Hlavní hrdinka je naprosto hloupá a neschopná. Dostává se z jednoho nesnáze do druhého a z těch jí musí vždycky pomoc její strážce Arwin. Bez něho nemá vůbec šanci na přežití, natož splnit svůj úkol (zpočátku bych to chápal, ale v celé knize)!
V knize je mnoho dalších postav, které jsou zajímavější:
Sorgan, bojovník temného elfa, jenž poslouchá každý jeho rozkaz. Sestra vyvolené, která se začne alespoň učit bránit. Dcera Izgraël.
Nevím proč, ale příběh je strašně přeslazený. Snad všechny postavy jsou do někoho zamilované nebo chtějí mít s někým vztah. Laškují, flirtují a bůhví co ještě…
Můj názor možná ovlivňuje jen to, že nejsem cílová skupina a možná že už mám přečteno více fantasy příběhů (rozhodně o dost lepších). Mladší publikum však může tuto knihu vnímat jinak. Tím spíše dívky, které možná sní o udatných mužích (králích, temných a dobrých elfech apod.)

Shrnutí:
Co se mi líbí:
-       Námět
-       Jména a názvy
-       Fantasy prvky
-       Záporné postavy
-       Trochu toho násilí

Co se mi naopak nelíbí:
-       Hloupá hlavní hrdinka a její neschopnost
-       Příliš mnoho romantických vztahů (raději si přečtu Padesát odstínů šedi, Twilight nebo Upíří deníky)
-       Dosud nevyužitý potenciál námětu (jeho demonstrace)
-       Tak trochu předvídatelný děj


Moje hodnocení: 3/10

Komentáře

Oblíbené příspěvky