Recenze knihy: Černé slunce


Autor/ka: Graham Brown
Přeložila: Šárka Kadlecová
Místo původu: USA
Originální název: Black Sun
Jedná se: O pokračování (Černý déšť)
Počet stran: 399
Rok vydání: 2010
Rok vydání (ČR): 2012
Nakladatelstvím: Bantam Books
Nakladatelství (ČR): Euromedia Group, k. s. – Knižní klub
Věková skupina: 18+
Žánr: dobrodružný thriller

Anotace
Napínavé pokračování dobrodružného thrilleru Černý déšť: Artefakt, který Danielle Laidlawová z amerického Národního výzkumného institutu, organizace sdružené se CIA, a profesor McCarter, odborník na mayskou civilizaci, přivezli s nasazením života z amazonské džungle, cosi neúprosně odpočítává, přičemž nuly má dosáhnout 21. prosince 2012. Zároveň neznámo odkud čerpá a shromažďuje obrovské množství energie. Z objevených hieroglyfů navíc profesor usuzuje, že někde existují tři další, podobné kameny. Přinášejí tyto předměty lidstvu záchranu, nebo zkázu? A podaří se je objevit dřív, než padnou do nepovolaných rukou?

Můj názor
Ke knize jsem přišel úplnou náhodou (dostal jsem jí k Vánocům) a tak jsem se pustil do četby. Vůbec mě nenapadlo, že by příběh mohl být tak záživný a dokázal mě strhnout k jeho přečtení. I bez zkušenosti s předchozím dílem mě kniha bavila (došlo mi to, když se naráželo okrajově na předchozí dobrodružství).
Příběh se dá zaškatulkovat do tzv. konspirační teorie. Přeci jen konec světa nepřišel a to ani v knize, ačkoliv to vypadalo, že by vše mohlo skončit úplně jinak.
Hrozně mě zaujala mayská legenda o konci světa. Čtyři prapodivné kameny z budoucnosti (trochu sci-fi neuškodí) a hlavní cíl: zažehnání katastrofy, kteří musí Danielle a profecor McCarter s pomocí Hawkera zažehnat.
V knize se tak objevují různé teorie, vládní agenti a agentury a místo, kde se zkoumá jeden z kamenů a kde vláda USA snad i testuje zbraně hromadného ničení (zřejmě podle pravdy). Různé vědecké hypotézy a podobné věci, který zaujmou (existence čtvrté dimenze či tak něco).
V podstatě celý příběh odsýpá tak nějak sám. Někoho pak můžou nudit scény, které řeší politickou stránku příběhu (co se stane, když to nevyjde) a věřím, že i první díl má smysl přečíst.
V podstatě můžu jen doporučit. Určitě se dozvíte něco zajímavého a na konci knihy máte i fakta a fikce, jak autor došel k tomuto tématu atd., takže bych to trošku přirovnal k prvním knihám Dana Browna, okořeněné troškou Langdonovo dobrodružstvími. Jen trošku akčnější.

Souhrn:
Co se mi líbí:
-       Mayské proroctví
-       Sci-fi prvky

Co se mi naopak nelíbí:
-       Nevyužitý potenciál hlavního záporáka nakonci příběhu.
-       Oběť nevinného


Moje hodnocení: 9/10

Komentáře

  1. Miluju konspirační teorie , takže mě kniha docela láká. Jinak ten konec světa podle Mayských výpočtů jsme prý špatně pochopili, tak se ještě možná dočkáme :)

    OdpovědětSmazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky