Under The Dome S02E01 (Dojmy)


Rok se s rokem sešel a máme tu druhou sezónu Under the Dome, podle stejnojmenné novely od krále hororu posledních několik desítek let, Stephena Kinga. Stanice. Seriál je vysílán na stanici CBS. U nás zatím žádná stanice tento seriál v češtině nevysílá (alespoň o tom nevím).
Pokud jste ještě neviděli ani jeden díl nebo první díl druhé sezóny, doporučuji Vám dále nečíst, neboť článek by mohl obsahovat spoiler, který může způsobit ujmu při budoucím sledování seriálu.
Seriál tedy začíná tam, kde předchozí sezóna skončila. Na popravišti, kde se Big Jim chystá popravit Dala Barbaru (dále "Barbie"), který byl neprávem obviněn z vraždy, kterou nespáchal (samozřejmě to je práce Big Jima). Ale vše překazí podivná reakce kopule a tak k popravě nedojde (přeci jen je to hlavní postava, takže je jasné, že přežije, i když jste třeba nečetli knižní předlohu, což nedoporučuji).
Kopule tedy začne  reagovat a přitahovat k sobě všechny kovové věci. Navíc také vysílá něco jako magnetické vlny, které způsobují ve městě lidem bezvědomí a s každou vlnou upadá do bezvědomí další množství lidí, čemuž se musí zabránit.
Na scéně se objevují nové postavy. Například místní učitelka ze střední školy, která už od zaklapnutí kopule kopuli sleduje (jak příhodné), ale pro seriál zatím není přínosem, i když s její pomocí se pokusí kopuli "demagnetizovat" jiným obřím magnetem. Bohužel tohle snažení je k ničemu, takže nevím, jestli tato postava má vůbec v seriálu nějaký smysl.
Dále se na scéně objevuje tajemná topící se dívka a příbuzný k Juniorovi a Big Jimovi (teď si přesně nevibavuji, jestli bylo řečeno, že je to matčin nebo Big Jimovo bratr, Junior jen řekne, že je to "strýc", ale to už předbíhám).
Vše je vlastně reakcí na vraždy ve městě. Hlavním viníkem je samozřejmě Big Jim a kopule (spíš mimozemšťani) se snaží Big Jima upozornit na to, že si počíná špatně a jeho chtíč vše ovládat a nebát se jít přes mrtvoly může stát život celé městečko i jeho syna Jamse ("Juniora" jak mu s oblibou ve městě říkají). Což má za následek to, že Big Jim se musí obětovat, ačkoliv nevím, jestli tím bude poučen, neboť vše co udělal, aby magnetické vlny ustály, bylo pod nátlakem zjevení Dodee a Lindy (bohužel Linda zemřela, i když by mohla zažít své zmrtvýchvstání, ale to se dozvíme až v příští episodě). Big Jim se tedy obětuje, ačkoliv je posléze zachráněn Julií (tím se kopule vrací do normálu).
Posléze se začne konec dílu motat kolem nových postav, jak už jsem zmínil níže. Tajemná dívka, která zatím nepromluvila někoho možná zabije, ale to až v dalším dílu.
Osobně mě první díl druhé sezóny nepotěšil. Něco v něm se za ten rok vytratilo, i když k němu napsal Stephen King scénář. Není to sice můj oblíbený autor a ani jsem od něho nečetl nic jiného než Pod Kopulí, ale i tak to nebyla špatná kniha. Jen v tom seriálu se začíná něco vytrácet. Možná to bude těmi mimozemšťany, co nad Kopulí bdí a ovlivňují lidi v ní.
První díl tedy hodnotím jako podprůměrně slabý. Uvidíme, co přinesou další díly.

Komentáře

Oblíbené příspěvky